Kar Üstünde Yaşayan Kutup Ayılarını Soğuktan Koruyan Özellik Nedir ?

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kar Üstünde Yaşayan Kutup Ayılarını Soğuktan Koruyan Özellik Nedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kar Üstünde Yaşayan Kutup Ayılarını Soğuktan Koruyan Özellik Nedir ?

  Yeryüzündeki tüm canlıları yoktan yaratan ve bunların her birinde hayranlık uyandırıcı detaylar var eden Yüce Allah'tır. Bu Allah'ın detay sanatıdır. Allah sonsuz aklı ile insanların kavrayamadıkları henüz detaylarını keşfedemedikleri sistemler yaratmış her detayın içinde Kendi Yüceliğini ve kudretini gösteren daha da üstün güzellikler var etmiştir.

  [​IMG]  İnsan bedeninde olağanüstü sistemler vardır. Nasıl işledikleri nasıl kesintisiz hareket ettiklerisorunlar karşısında nasıl "tedbirler" alabildikleri ve nasıl hata yapmadıkları gerçek anlamda hayranlık vericidir. Ancak bu üstünlük yalnızca insana verilmiş bir ayrıcalık değildir. Yeryüzündeki tüm canlılar dev balinalardan karıncalara tek hücreli alglerden kaplanlara kadar her biribirbirinden küçük ya da büyük farklara sahip ama benzer derecede hayranlık uyandıran donanımlara sahiptirler. Yeryüzündeki bu olağanüstülüğe şahit olan bir insanın Allah'ın eserlerini inkar edebilmesi gerçek anlamda bir mucize ayette belirtildiği gibi büyük bir cahilliktir:

  Gerçek şu ki Biz onlara melekler indirseydik onlarla ölüler konuşsaydı ve her şeyi karşılarına toplasaydık -Allah'ın dilediği dışında- yine onlar inanmayacaklardı. Ancak onların çoğu cahillik ediyorlar. (Enam Suresi 111)

  Örneğin kutup ayıları tüm donanımlarıyla buzullarla kaplı soğuk ortamda yaşamak üzere yaratılmışlardır. Bir kutup ayısı ayak parmaklarının arasındaki oyuklar sayesinde buz yüzeyini vakum etkisiyle kolaylıkla kavrar. Böylelikle buz üzerinde uzun mesafeleri kaymadan rahatça yürüyebilir. Parmaklarının arasındaki ağımsı yapı sayesinde ise saatte 10 km hızla yüzebilir ve 100 km gibi bir mesafeyi hiç dinlenmeden katedebilir. Sahip olduğu 5 cm kalınlığındaki özel kürkünün beyaz görünen tüyleri aslında şeffaftır. Fiberoptik özellikteki bu tüyler ısı kaybını önlerken güneş ışınlarının ısısını alttaki siyah renkli tüye kadar iletir. Kürkünün hemen altında iseyine soğuktan koruyucu özellikte 10 cm kalınlığında bir yağ tabakası vardır. Kutup ayısının kürkü yüzmeye de elverişlidir. Suyun içinde tüyler birbirine yapışarak koruyucu bir kalkan oluşturur ve su geçirmez bir dalış elbisesi görevi görür. Tüm bu özellikler sayesinde kutup ayısı 37 derecelik vücut sıcaklığını suyun içinde veya buzun üzerinde mutlaka korur.

  Saydığımız tüm bu özellikler söz konusu canlının yaşamını devam ettirebilmesi için çok büyük öneme sahiptirler. Yeryüzündeki varlıkların çok detaylı ve kusursuz yapıları bunların tesadüfen meydana gelemeyecekleri hatta tüm bunlara insanın bile güç yetiremeyeceği gerçeğini açıkça ortaya koyar. Herşeyi kusursuz yaratan Allah'tır. Kutup ayısının soğuktan korunma sisteminde de bu gerçek açıktır. Bu canlıyı buzulların içine yerleştiren de onu bu şartlara göre korunaklı donanımlarla yaratan da Allah'tır. Bu gerçek sürekli olarak insana tüm varlıkların durumlarını ve davranışlarını mutlak iradesiyle takdir eden Mukaddir olan Allah'ın büyüklüğünü hatırlatmaktadır:

  Kendinden (bir nimet olarak) göklerde ve yerde olanların tümüne sizin için boyun eğdirdi. Şüphesiz bunda düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır. (Casiye Suresi 13)

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Üstünde Yaşayan Kutup Forum Tarih
Notaların dizek üstündeki yerleri Müzik Türleri ve Enstrümanları 17 Şubat 2014
Dağ Ne Kadar Yüce Olsada Yol Üstünden Aşar Anlamı Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2014
Geniş Topraklar Üstünde Aynı İklimin Yaşanması Mümkün mü? Eğitim Bilgileri 4 Kasım 2013
Başımın Üstünde Yeri Var Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 3 Nisan 2012
Baş Üstünde Yeri Var Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 22 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş