Karşıyaka Köyü Merzifon Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karşıyaka Köyü Merzifon Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  karşıyaka köyü bilgileri - karşıyaka köyü tanıtım - karşıyaka resimleri  Karşıyaka, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Karşıyaka Köyü, Amasya ve çevresinin en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Öyle ki, Karşıyaka Köyü'nden çıkarılan ve Amasya Müzesi'nde hâl-i hazırda sergilenmekte olan taşlar vardır. Maalesef şu an o taşların hangi medeniyetin izlerini taşıdığını açıklayabilecek mâlûmâtım yok. Ancak verdiğimiz bilginin doğruluğu, yapılacak küçük bir tetkikle anlaşılabilir.

  Köyümüzün son 1000 yıllık tarihine gelince; köyün, Anadolu'nun hızlı bir Türkleşme devresine girdiği dönemlerden itibaren Ermeniler ve Türkler arasında sık sık el değiştirdiğini düşünüyorum. Zira köyün eski ismi, Osmanlı kayıtlarında "Kelikiras" olarak geçmektedir ki, bu ismin bir Ermeni ismi olması da yüksek bir ihtimâldir.

  Daha sonraki dönemlerde köyümüz önce Anadolu Selçuklu Devleti'nin, ardından da Kadı Burhaneddin Beyliği'nin hâkimiyeti altına girmiştir; tıpkı tüm Amasya bölgesi gibi. Ve elbette son olarak Osmanlı idâresi altına girmiştir. Bu devre ait olarak konuşulan bir rivâyeti nazar-ı itibara alacak olursak, Yavuz'un bir doğu seferi esnasında Merzifon'un değil, Gelgiras'ın (yani Karşıyaka'nın) yakınlarında bir yerde çadır kurdurduğu söylenmektedir. Elbette bu rivâyetin ne derece doğru olduğu bilinmiyor.

  Karşıyaka Köyü'nün tarihini en kaba hatlarıyla böyle izah etmek mümkün. Ancak köyün tarihî serüvende, bugünkünden çok daha büyük ve mühim bir yere sahip olduğunu söylemek, sanırım yanlış bir hüküm olmayacaktır.
  Kültür

  Karşıyaka Köyü, içinde bulunduğu kültürel çevrenin tüm izlerini taşıyan bir yerleşim sahasıdır. Zaten bunun aksi bir durumun olabileceği düşünülemez. Düğünlerden bayramlara, yemek alışkanlıklarından komşuluk münasebetlerine kadar her türlü içtimâî renk, Orta Anadolu ve Orta Karadeniz yörelerinden mülhemdir.
  Coğrafya

  Amasya iline 42 km, Merzifon ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1033
  2000 983
  1997 825
  Ekonomi

  Karşıyaka Köyü'nün en mühim üretim faaliyeti, tarımdır. Köyün sahip olduğu geniş ve düz arazi, tarıma son derece elverişlidir. Ve fakat sağlam bir sulama organizasyonunun olmayışı, arazinin verimliliğini düşürmektedir.

  Köy için hayvancılık ikinci bir üretim faaliyetidir. Köyde hayvancılığın nispeten geri oluşunun sebebi, geniş otlakların olmayışıdır. Yukarıda da zikrettiğimiz gibi son derece verimli ve düz bir ova görünümü arz eden köy arazisi, köyde hayvancılığı zora sokan en mühim sebeptir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karşıyaka Köyü Merzifon Forum Tarih
Karşıyaka Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Karşıyaka Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Karşıyaka Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Karşıyaka Köyü İnebolu Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010
Karşıyaka Köyü Kelkit Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş