Karıncak Köyü Merkez Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Karıncak Köyü Merkez Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karıncak Köyü Kırklareli Merkez - Karıncak Köyü Bilgileri - Karıncak Köyü Hakkinda - Karıncak Köyü Resimleri  Karıncak, Kırklareli ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: KIRKLARELİ

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN TURAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (288) 288 82 36-288 82 43

  Cep Telefonu: 0 (533) 664 23 71

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 12 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: m

  Tarihi
  KÖYÜN ADINI NERDEN GELDİĞİYLE İLGİLİ FARKLI RİVAYETLER OLMAKLA BİRLİKTE BUNLARDAN İKİSİ;

  BİR RİVAYETE GÖRE SAVAS ZAMANI BULGARİSTAN VE YUNANİSTANDAN KAÇAN BİR GRUP TARAFINDAN BU KÖY KURULMUŞ. KÖYÜN YOL ÜSTÜNDE DEĞİLDE VE CUKURDA KURULMASININ SEBEBİDE SAKLANMAKMIŞ. BU İNSANLAR EKİLECEK ALANLARIDA, O ZAMANKİ KISITLI OLANAKLARLA KENDİLERİ AÇMIŞLAR. TAŞLARI TEMİZLEYİP, AĞAÇLARI KESİP KÖKLERİNİ ÇIKARARAK VS. HİÇ YOKTAN BİLEK GÜCÜYLE BİR YAŞAM ALANI YARANTAN BU İNSANLARIN ÇALIŞMASI KARINCALARA BENZETİLMİŞ VE KARINCAK İSMİDE BURADAN GELİYORMUŞ.

  DİĞER BİR RİVAYET İSE KÖYÜMÜZÜN EN YAŞLILARINDAN OLAN ALİ SOYCANİN(1916) ANLATTIKLARI DOĞRULTUSUNDA KÖYÜMÜZ OSMANLI- RUS HARBİNDE BULGARİSTANDAN GÖÇ ETMİŞ. ÖNCELERİ ŞU ANDA KOCA GÜRLÜK DENİLEN MEVKİİYE YERLEŞMİŞ FAKAT ÇEVREDEKİ İNSANLARIN GEREK TACİZLERİ GEREKSE YAPILAN DERME ÇATMA BARAKALARI KULUBELERİ YAKMALARIYLA KÖY ŞU ANDAKİ YERLEŞİM YERİNE KURULMUŞ.BURASI SAKLANMAK İÇİN UYGUN VE KUYUDA BULUNDUĞU (MELEK KUYU) İÇİN BURAYA YERLEŞİLMİŞ.İLK GELDİKLERİNDE 40 HANE OLARAK GELDİKLERİ İÇİN ARAZİDE ONA GÖRE VERİLMİŞ.DAHA SONRA 40 HANE DAHA GELİYOR BUNUN AKABİNDE KÖYÜN MUHTARI SIK SIK BAĞLI BULUNDUĞU SANCAĞA (EDİRNE) GİDEREK DAHA FAZLA ARAZİ İSTEMİŞ VE BU ZİYARETLERİ SIKLAŞTIRINCA ORADAKİ MEMURLARLA HEM DOST OLUYOR HEMDE BİRAZ FAZLA ISRAR ETTİĞİ İÇİN BOZULUYOR ADAMLAR.BİR GÜN TAMAM DEMİŞ MEMUR TAMAM KANINCA ARAZİ VERECEĞİM KÖYÜNÜZE.İSİM BURADAN GELMEKTEDİR KANINCA OLMUŞ KARINCAK.KÖYÜN İLK MUHTARI KOCAAĞA SÜLESİNDENMİŞ

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Karıncak köyü 1.Viyana seferi esnasında kanuni Sultan Süleyman tarafından kullanılan sefer yolu güzergahı üzerindedir. Bu güzergah günümüzde yeniden keşfedilerek Sultanlar yolu ismiyle doğa, kültür ve tarih sevenlerin kullanımına açılmıştır. Sultanlar Yolu işaretlemeleri Karıncak köyü içinde ve çevresinde köy imamı Sedat Soycan ve Sultanlar yolunu yeniden keşfeden Sedat Çakır tarafından yapılmıştır. Sultanlar Yolu Viyana Simmering köyünden İstanbul Topkapı sarayına kadar uzanan bir yoldur.

  Coğrafya
  Kırklareli merkezine 12 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 403
  1997 397

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım sebzecilik ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -HÜSEYİN TURAN
  1999 - REEMZİ BUĞDAY
  2009 - HÜSEYİN TURAN

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır fakat içinde sağlık görevlisi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karıncak Köyü Merkez Forum Tarih
Karıncak Köyü - Bafra - Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Karıncaköy Köyü Kovancılar Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş