Karıncak Köyü - Bafra - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Karıncak Köyü - Bafra - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karıncak Köyü Hakkında - Karıncak Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  [​IMG]

  Tarihi


  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün bilinen en eski ismi Hirsa veya Hirzaydi. Köyde ilk önce Rumlar yerlesikdi sonradan Kafkasyadan 93 Harbinden sonra (1878-1880 yillari) Ruslar tarafindan sürülen Cerkezler (Adigelerin Abzekh ve Shapsikh Kabilieleri) Köye yerlestiler.


  Arnavutlarin köye gelisi 1912-1913 yillarinda olmustur ve onlarda ayni Cerkezler gibi Deniz yoluyla Bafraya ulasmislardir.


  Lazlarda Dogu Karadeniz bölgesinin Ruslar tarafindan isgalinden sonra tahminen 1915-1917 yillarinda Karincak Köyüne yerlesmisleridr.


  1922-1923 yillarinda Nüfus Mübadelesi ile Yunanistana sürülen Rumlarin torunlari bugün agirlikli olarak Yunanistanin Selanik ve Kavala sehirlerinde yasamaktadilar.


  Kültür


  Köy halkını başta Yugoslavya'dan gelen Arnavutlar olmak üzere Çerkesler,Lazlar, Boşnaklar meydana getirmektedir.Arnavutlar'ın en meşhur yemekleri Laknur(Pırasalı börek), Pırpeç,Fliya,Kırlona,Arnavut ekmeği ve bayram sabahlarının olmazsa olmazı Mişoriz'(Tavuklu Pilav)dir.Çerkesler'in Çerkes tavuğu, Lazlar'ın ise Kara Lahana yemekleri meşhur olup,kışları hamsi ve mezgit köyün vazgeçilmez yemekleri arasındadır.


  Köyün kültürleri arasında en belirgin olan ki son zamanlarda pek fazla yapılmadığı biliniyorsa da düğünün ertesi günü 'Duvak' adı verilen bayanlara ait bir eğlencedir.'Duvak'ta başta yeni evlenen gelin ve diğer yeni evlenen gelinler gelinliklerini giyerek sırayla yanyana ayakta dururlar.Tüm köyün evli,bekar bayanları duvağa gelerek müzikli eğlence yapılır(dı). Antalya'dan N.V.E(Karıncak Köyü doğumlu.)koyun en mesur yemegı lazların baklavasınır bırde kuymagaaa bıde muhlama bıde hamsı bugulama


  Coğrafya


  Samsun iline 63 km, Bafra ilçesine 9 km uzaklıktadır.


  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 429
  1997 -

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Ali Kademer

  1999 - Ali Kademer
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  posta kodu: 55400


  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Karıncak Köyü Bafra Forum Tarih
Karıncak Köyü Merkez Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Karıncaköy Köyü Kovancılar Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş