Kapukaya Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kapukaya Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kapukaya Köyü Ulaş resimleri - Kapukaya Köyü Ulaş hakkinda bilgiler  Kapukaya, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Bu hikâyeyi bana dedem DURSUN KAYA anlatmıştı. Kendisi köyün en eskilerinden biriydi ve bu hikâyeyi bilen sayılı kişilerdendi. Kedisine rahmet dilerken hikâyemizi sizinle paylaşıyoruz ki geçmişimizi bilelim. Rivayete göre köyümüzün yerinde eskiden bir Ermeni köyü varmış. Daha sonra ne olduğu bilinmez ama köyümüzün temelleri Ermeni köyünün yıkılmasından yıllar sonra atılmıştır. Aslında kökenimiz Tunceli'den gelir. Sadullah adında bir adamın kızını isterler. Ancak Sadullah kızını onlara vermek istemez. Ona bir zarar gelmesini istemediği için bir gece göçünü yükleyip köyünü terk eder. Önce şu anda Çamözü köyünün bulunduğu topraklara gelir. Ama kızı isteyen adamlar da peşlerinden giderek onları bulurlar. Sadullah'a köyüne geri dönmesini istediklerini söylerler. Bunun üzerine o da onlara gitmelerini ve göçünü toplayıp arklarından geleceğini söyler. Adamlar gidince Sadullah yine göçünü toplar ve bu sefer daha uzak bir yere gider. Burası bugünkü adıyla Korubaşı (Aşağı Canbek) köyünün bulunduğu yerdir. Ama daha sonra yukarıda bir köy kurulması hâlinde köyünün sularının kirleneceğini düşünerek başka bir yer arayışına girerler. Böylece köyümüzün yerini keşfederler ve buraya yerleşirler. Ondan sonra yanlarına Ahmetgilleri getirirler. Bu sırada Canbek aşireti gelip Canbek'e yerleşir. Daha sonraları Yeşildiyar (İtgran) köyü bir taraftan Canbekler bir taraftan arazi sınırlarını genişletmek isterler. Bu nedenle köyümüzün üzerine baskı kurarlar. Bunun üzerine Sadullah Hafik tarafından İmogilleri getirir. Onların yardımıyla köy sınırları çizilir. Böylece bugünkü köyümüz tam anlamıyla kurulmuş olur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Sivas iline 83 km, Ulaş ilçesine 46 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 154
  1997 96

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009- Erdoğan Kapukaya
  2004 - Erdoğan Kapukaya
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapukaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Kapukaya Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Kapukaya Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş