Kaptan da değişti, rota da

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kaptan da değişti, rota da


Trabzonspor'a Şenol Güneş'in eli değdi, takımda atıl durumdaki isimler yeni gözde haline geldi, tribünlerin bile gündemi değişti. Futbolcular artık sadece futbol düşünüyor, kısa süre önce kredisi tükenmek üzere olan yöneticiler asıl işlerine konsantre olabiliyor.

Tek bir ismin büyük bir camiada kısa sürede neleri değiştirebileceğine en güzel örneği şu sıralarda Şenol Güneş sergiliyor.... Kısa sayılabilecek bir süre öncesinde iş başı yapan deneyimli hoca kelimenin tam anlamıyla Trabzonspor’un çehresini değiştirdi. İşte Güneş’in etki alanları ve yaşanan gelişimler...

Takım üzerindeki etkisi
Yönetimin Hugo Broos tercihinin bedelini en çok futbol takımı ödedi. Belçikalı hocanın otoritesi çok sık sarsıldı. Daha yeni başlamıştı ki, Metin Diyadin, “İşte sonraki hoca” yakıştırmalarıyla yardımcısı yapıldı. Kampın ilk günleriydi birden bire ‘yeni’ sportif direktör Ünal Karaman çıkageldi. Kendisinin de bahsettiği rahatsızlıkları futbolcularına yansıdı. Muhatap çokluğu ve buna rağmen oluşan kaotik ortam futbolcuların konsantrasyonunu sıfıra indirdi. Şenol Güneş ise bu tabloyu tamamen değiştirdi. Kadro dışıları affedip takım bütünlüğünü sağladı, o isimlerin arasından kaptan seçti. Kolay olan kaybetmeyi değil, zor olsa da kazanmayı seçti; Song, Alanzinho, Engin, Onur, Giray ve Umut gibi isimler başlıca ürünleri oldu. Artık Trabzon’da ‘gerçek’ bir forma rekabeti var, herkes sadece futbol düşünüyor bu da sahaya yansıyor; bakınız Sivas maçı. Tek muhataplı oyuncular Güneş ile çok mutlu.

Yönetim&camiaya etkisi
Kredisi biten artık kongreye gitmesi beklenen yönetimin heyecanını da kredisini de yükseltti. Şenol Güneş ismi, camianın tansiyonunu düşürdü, bir fırsat daha doğurdu. Buna en çarpıcı örnek ise kentin bütünleştiği imza töreni oldu. Artık yönetim daha rahat, takım emin ellerde. Trabzon’un kurmayları da sadece kendi işleriyle meşgul.

Tribünlere etkisi
Taraftar yeni heyecan, sahada mücadele eden bir takım ve sözü dinlenecek bir hoca istiyordu. Güneş tüm bu beklentileri karşıladı. Hemen olmadı belki ama forma rekabeti ve Şenol Güneş’in gözüne girme telaşı, takımı sahada boğuşan, saldıran bir yapıya kavuşturdu. Tribünlere verdiği, “Bu takıma sahip çıkın” mesajları son maçta ‘Fatih Tekke’ seslerini bile dindirdi. Bu seslerin dinmesinde en önemli rollerden birini de Umut’un patlaması olduğu bir gerçek.

Serhat Demirtaş


Fanatik
 

Üst