Kapancı Köyü Suluova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kapancı Köyü Suluova Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kapanca köyü bilgileri - kapanca köyü resimleri - kapanca köyü tanıtım  Kapancı, Amasya ilinin Suluova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi M.Önce 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Konuşlu bulunduğu tepe , Göğhüseyinin tepede halen MÖ 3000 yılarında yaşamış insanların evleri ve çömlekler içerisinde kemikleri çıkmaktadır. Önceleri Yedikır ismi ile anılırdı. Yedikuğular Kuş Cenneti (Yedikır Barajı) bu köyün sınırları içeriside yapılmıştır. Önceleri, koyunların otladığı bir yer olup oradaki insanlar kurt veya tilki gibi hayvanların zararından korunmak için kurt kapanı dedikleri kapanlar koyarak, kurtları yakalamaları nedeniyle Kapancı adını almıştır. Bu köylüler dağlık yerlerde yaşayıp Akdağ'ın Karakise köyünden veya Akdağ'ın Tavra köyünden gelmişlerdir.Öz Akdağlılardır.Tarihinde hiç çinayet yoktur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Hakkında bilgi Düğünler hep davul zurna ile yapılır ve köyün neredeyse tamamı düğüne iştirak eder. Köyde bir cenaze olduğu zaman köy halkı cenaze evini hiç boş bırakmayıp devamlı Yasin-i Şerif okurlar ve üç gün cenaze evine yemek getirirler.

  Bayramlarda ziyaretler yapılır. Bayramda şeker ikramı yaygındır. Her eve gidildiğinde şeker ve el yapımı tatlılar ve yaprak dolmaları ikram edilir. Köyde yardımlaşma ön planda tutulur.

  Yemekleri: Yazın büyük kazanlarda tarhanalar kaynatılır, güneşte kurutularak kışın yenir. Keşkek; tavuk etli veya koyun etlidir. Köy fırınlarında kömbe yapılır.
  Coğrafya

  Amasya iline 37, Suluova ilçesine 13 Km., Merzifon ilçesine ise 17 Km. uzaklıktadır. Amasya'nın batısıdaki büyük ovanın tam ortasındadır. Küzeyi mera diger yerleri ise tarım arazidir. Önünden Yeşilırmağın bir kolu olan Yeşilçay geçmektedir. Kuzeyide Yedikır Barajı ve Suluova, Doğusunda Deveci ve Amasya, Güneydoğusunda Erarslan , Güneyinde Aktarla (Nurenni), Batısıda Yalnızköy , Kuzeybatısında Merzifon bulunmaktadır. Yedikır Barajının 3 Km.güneyindedir. Küçük bir tepenin güney yamacına kurulmuştur.
  İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 326
  1997 335
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının zengin olması memurluk talebini düşürmüştür. Ülkemizin en lezzetli tatlı soğanı ve en güzel turşuluk kıl biberi bu köyün topraklarında yetişmektedir. Köyün arazisinin tamamı sulaktır. Köy halkı çalışkandır fakat kendileri fazla çalışmaz işçi çalıştırırlar.

  Son yıllarda tarımın maddi yönden getirisinin azalması ile göç vermeye başlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon internet ve tüm GSM operatörleri vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapancı Köyü Suluova Forum Tarih
Kapancık Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Kapancı Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kapancı Köyü Pınarbaşı Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Gülsafa Firdevs Kapancıoğlu İlköğretim Okulu Karşıyaka İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 7 Kasım 2010
İzmir - Bornova - Gülsefa Kapancıoğlu Lisesi Liselerimiz 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş