Kapanı Kim Buldu - Kapanı İlk Bulan Kimdir

'Bilim & Teknoloji' forumunda SeLeN tarafından 14 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kapanı Kim Buldu - Kapanı İlk Bulan Kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İsa’nın doğumundan 200 bin yıl önce Taş Devri’nde, bugünkü Çekoslovakya’nın bulunduğu topraklarda yaşayan insanlar et ve kemik gereksinimlerini karşılayabilmek üzere mamut avlamak için kapanlar geliştirmişlerdi. Kapanan çene biçimindeki ilk kapan, 1590 yılında İngiltere’de kullanıldı. Bir sonraki yüzyılın başlarında, Almanya ve Hollanda’da da yaygınlaştı. Yaylı çeneler arasındaki demir dişler, bir odun parçası ile birbirlerinden ayrıldıktan sonra iyice kamufle ediliyor, aralarına da bir parça yiyecek konuyordu. Yiyeceğe gelen av, sopayı devirince başı ya da ayakları, çenelerin arasında kalıyor, böylece yakalanıyordu.

  Evlerde bugün de kullanılan fare kapanlarının patenti 1910 yılında İngiltere’nin Leeds kentinden James Henry Atkinson tarafından alındı. Günümüzde besin maddelerinin satıldığı mağazaların en büyük düşmanları olan sinekler, modern teknolojinin son buluşları olan özel kapanlarla yakalanıyor.


  Bu kapanlarda, yayınlanan ultra-viyole ışınları sinekleri kendine çekiyor ve ekranın önündeki elektrik akımına kapılan sinekler hemen ölüyorlar. Aygıtın alt kısmında bulunan bir küçük tepsi de, ölen hayvanların çevreye yayılmadan toplanmalarına yarıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapanı Buldu Kapanı Forum Tarih
2013 Okullar Ne Zaman Kapanıyor 2013 E - Okul 21 Şubat 2013
Bilgisayarım neden kapanıp açılıyor Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 18 Şubat 2013
MSN Oturum Açıldıktan Hemen Sonra Kapanması, Msn Sürekli Açılıp Kapanıyor Msn Ve Mail Yardım 24 Temmuz 2011
Beleş Peynir Fare Kapanında Bulunur Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 4 Temmuz 2011
2011 Okullar ne zaman kapanıyor? Eğitim Haberleri 10 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş