Kapalı Çarşı Hakkında Merak Edilenler

'Marmara Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kapalı Çarşı Hakkında Merak Edilenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kapalı Çarşı hakkında merak edilenler..
  [​IMG]
  "Dünyada bütün şehirler ölüme mahkumdur, fakat ISTANBUL, insanlar varoldukça yaşayacaktır." Bu sözler P.GYLLIUS a ait, tarihden günümüze gelinceye kadar kimleri etkisi, çekimine almamıştır bu güzel şehir. Bazılarımız artık çekilmiyor deyip başka planlar yapsa da " O" hala cazibesinden, gücünden, ihtişamından bir şey kaybetmemiştir. Bir gören bir daha bırakamaz, tutku olur yüreğinde. Hele bir de Avrupa yakasında doğmuş o tarihi kültürü koklamış yaşamışsanız nasıl uzak kalabilirsiniz. Oturum tercihinizi Anadolu Yakası' nda kullansanız da boş vakitlerde atarsınız kendinizi bu tarihi dokuya
  [​IMG]
  İki kıtanın buluştuğu ve tabiatın türlü nimetleriyle bir hayal alemidir ISTANBUL. Buranın tarihini yazmak, eski ve yeni dünya medeniyetlerinin bir portresini çizmektir demek yanlış olmaz herhalde...Bu güzel şehirde o kadar çok keşfedilecek yer varki...yurtdışına çıkma fırsatı yakalayıp, Tunus,Fas yada benzer ülkelere gittiyseniz çarşılarını ziyaret etmişsinizdir. Gittiğinizde beklediğiniz ile bulduklarınız hep farklı olmuştur...Sonra dönüp tekrar Kapalıçarşı' yı dolaşmaya karar verdiğinizde farkı, ihtişamı, renk cümbüşünü görürsünüz. Bu ay da sizi tarihi Kapalı Çarşı' ya davet ediyoruz.

  Kendi kendinize sorun ne kadar zamandır gitmiyorsunuz Kapalıçarşı' ya, şöyle bir uzanın tarihi dokuya. Otobüs, tramvay yada arabanız varsa Beyazıt çevresinde park problemi yok. Çok rahat ulaşabilirsiniz Kapalıçarşı' ya...
  [​IMG]
  Fatih Sultan Mehmet tarafından yapımına başlanan çarşı birçok yangın ve deprem atlatmıştır. Dar bir alanda kurulmuş ve her biri oraya yerleşmiş esnafın adını taşıyan 67 sokak içermektedir, bazı sokakların kesişme noktalarında meydanlar oluşturulmuştur; şu an pek uygulanmasa da esnaflar sabah erken saatlerde burada toplanarak dua etmektedirler. Çarşının içinde 5 cami, 7 çeşme vardır. Çarşının gün batarken kapatılan 18 kapısı vardır, kapılar kapanınca içeride eskiden bekçiler; şimdilerde modern donanımlı güvenlik birimleri dolaşmaktadır.
  [​IMG]
  Bu bütün içinde 3000 ve hanlarda 1 000 den fazla dükkan vardır. Çarşının hemen yakınında Sahaflar Çarşısı' nın, bakırcılar-kazancılar, Bit Pazarı, yiyecek ve içecek pazarlarının yer aldığı hatırlanırsa, satış yerleri Eski Bedesten olan değerli mallar dahil, Istanbul' da bulunabilecek hemen tüm malların burada satıldığı anlaşılacaktır.

  Durum böyle olunca gününüzün tamamını sıkılmadan burada geçirebilirsiniz.

  Sabahın erken saatlerinde başlayan 30 bine yakın çalışanı ile cıvıl cıvıldır. Hele hafta sonu ziyaret etmeye kalkarsanız, canlılık ve renk kültür cümbüşü bir aradadır.

  Soluklanmaya ihtiyaç duyduğunuzda sizi en eski ünlü Şark Kahve' sine yönlendireceğiz. Burada bir de dışarıda veya cam kenarında yer bulursanız şanslısınız. Burada simit ile birlikte çayınızı yudumlarken veya o meşhur yorgunluk "Türk Kahvesi' ni" yudumlarken farklı hayallere dalabilirsiniz.

  Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Eski Bedesten herhalde aynı vazifeyi gören bir Bizans binasının yerine inşa edilmiştir. Burası kesme taştan kubbeleri olan çok yüksek, yükselirken biraz daralan bir bina olup; onu ortasından boydan boya geçen sokaklarla kaplıdır. Buralarda her renk ve çeşitde kadifeler, işlemeli kumaşlar, mücevherler, gümüş eşyalar, kısacası renk cümbüşü bulunmaktadır. Bir de Yeni Çarşı yada Sandal Bedesten denilen özellikle gümüş ve taş çeşitlerinin bulunduğu enfes bir yer var. Herkese hitap eden bu Bedesten' i mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Çeşitin çok, fiyatın uygun olduğu Sandal Bedesten' den kendinizi alamayacaksınız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapalı Çarşı Hakkında Forum Tarih
Kapalıçarşı - Dizi Müzikleri 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 29 Eylül 2010
Kapalıçarşı Dizisinin 37.Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 25 Eylül 2010
Kapalıçarşı Dizisi 32.Bölümü (Yeni Sezon) Özeti Diğer Yerli Diziler 17 Ağustos 2010
Kapalı Çarşı 28. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 29 Nisan 2010
Kapalı Çarşı 27. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 23 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş