Kapaklı Köyü Gerede Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kapaklı Köyü Gerede Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kapaklı köyü bilgileri - kapaklı köyü tanıtım - kapaklı köyü resimleri  Kapaklı köyü, Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Kapaklı köyü,türklerin Oğuzhan grubunun Bozok kolu günhan oğulları kayı boyundandır.kapaklı kayı boyunun bir kolu olduyu varsayımdır...bir rivayete göre köy yugoslavyadan gelmiş,osmanlının işgal ettiği yerlere gönderilen alperenlerin torunlarıymış,yani köyün akrabalarının bir kısmı yugoslavyada kalmış,rivayete göre 400 yıl önce gelmişler ,eski köy denen mevkiye konuşlanmışlar.. köy mevcut yerine yayla yolu üzerinde bulunan ve eski köy denen mevkiden nakledildiğini bizzat benim babama ismini hatırlayamadığım yaşlılardan biri söylemiş ve ben met oynayark geldim demiş..bu durum tahminen 150 ile 170 yıl öncesine tekamül ediyor,yani 1850 li yıllara..şimdiki yaylada eski yayla denen orman içindeki mevkideymiş..şimdiki yaylanın ufakşimşir denen yerler tarla imiş..derekapaklı köyüde orta dere denen mevkideymiş..yüksekler çok soğuk olduğundan ve ekim alanlarına uzaklığında dolayı biraz daha düzlüklere inildiği tahmin ediliyor.. köyün yemek kültürü tipik manav yani osmanlının ilk yerleşenlerinin yemek kültürü vardır,yayla ve ova köy kültürü hakimdir,göçer ve yerleşik yemekleri vardır,yayla göçer kültüründe haysansal ürünler,yerleşik kültürde tarımsal ürünler hakimdir..başlıca yemekleri,tarhana çorbası,katık yoğurt çorbası,kedi batmaz,bulgur pilavı,sütlü pirinç çorbası,bayramlarda ve didni günlerde bazlama ,gözleme,katmerli yapılır..günlük olarak ev somun ekmeyi yenir..köyün büyük çoğunluğu izmitte yaşamaktadır..
  Coğrafya

  Bolu iline 71 km, Gerede ilçesine 20 km uzaklıktadır.d 100 karayolu köyün hemen yanında geçmektedir.doğusunda kurugöl ve keçi gölü vardır..8 km kadar güneyinden soğanlı çayı yani ulusu geçmektedir akçaşehir köyünde..kuzeyi yayla ve ormalara bakar.doğusunda demirciler köyü,batısında çağış köyü,kuzey batısında dere kapaklı mah.güneyünde akçaşehir köyü bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.kışlar sert ve soğuk olur,yazlar serin ama sıcakta olur..
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 260
  1997 245
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde az nüfus yaşamaktadır yazları köy nüfusu artmaktadır..

  HAYVANCILIK
  Köyde büyükbaş hayvancılıkve azda olsa arıcılık yapılmaktadır.Kış mevsiminde ahırlarda beslenen hayvanlar kurbanlık ya da kesimhanede pazarlanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapaklı Köyü Gerede Forum Tarih
Kapaklı Köyü Hakkında Bilgi llgın Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Kapaklı Köyü Hakkında Bilgi Kozaklı Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Kapaklıkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Kapaklı Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Kapaklı Köyü Hakkında Bilgi Reşadiye Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş