Kapadokya'da karavan ve kamping turizmi

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kapadokya'da karavan ve kamping turizmi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kapadokya'da karavan ve kamping turizmi

  Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlere karavan ve kamping turizmi imkanı da sağlanıyor.


  [​IMG]

  Bölgedeki kamp merkezlerine karavanı veya çadırlarıyla gelen yerli ve yabancı turistler, havuz, duş, tuvalet, elektrik ve su gibi ihtiyaçlarını günlük kişi başı 9 TL ödeyerek karşılayabiliyor.

  Karavan turizmini tercih edenlerin otel ve pansiyonlara oranla daha uzun süreli konaklayabildiğine, bu nedenle önemli bir turizm dalı olduğuna dikkati çeken Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, yaptığı açıklamada, son yıllarda karavan ve kamping turizmine ilginin azaldığını belirtti.

  Her türlü olumsuzluğa rağmen eylül ayında Kapadokya'ya karavanlarıyla gelen turist sayısında artış beklediklerini ifade eden Durmaz, şöyle konuştu:

  ''20 yıl önce 20-30 araçla konvoy gibi turist gelirken şimdi pek fazla gelmiyor. Bunun nedenleri arasında ekonomik krizler de var. Ama yine de sayı az da olsa karavanıyla gelen turistler var. Onlar da ağırlıklı olarak İtalyan ve İspanyol turistler. Karavanlı turistler en çok ağustos ve eylül aylarında gelir. Özellikle eylül ayında karavanlı turist sayısının artmasını bekliyoruz.''

  Göreme beldesinde kamp alanı işleten Kadir Halıcı, yaptığı açıklamada, kamp alanlarını ağırlıklı olarak bölgeye karavanlarıyla gelen yabancı turistlerin tercih ettiğini söyledi.

  Son yıllarda Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yükselmesi nedeniyle karavan turizmine ilginin azaldığına dikkati çeken Halıcı, şunları kaydetti:

  ''Karavan turizmine özellikle Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'dan gelen turistler ilgi gösteriyor. Nisan ayında başlayan karavan turizmi ekim ayı sonuna kadar sürüyor. Ülkemizdeki yüksek akaryakıt fiyatları son yıllarda bu turistlerin sayısını azalttı. 1992 yılına kadar Kapadokya'daki kamp merkezleri yüzde 80-100 oranında dolarken bu tarihten sonra doluluk oranı yüzde 10-20 seviyesine kadar düştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurumlar kamp turizmine ilgiyi artırıcı önlemler almalı.''​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapadokya'da karavan kamping Forum Tarih
Kapadokya'da İlkbahar - super manzaralar Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 1 Ekim 2008
Karavana ne demek - Karavana nedir - Karavana anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 8 Ocak 2011
Kazı Başkanının Karavanası Kitabı - Muhibbe Darga Kitap, Resim ve Dergi 10 Aralık 2010
Karavan Park Et-Zeka Beceri (Flash Oyun) Flash Oyunlar 19 Şubat 2010
2000 model renault mascott oto karavan Motorlu Araçlar Dünyası 4 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş