Kapadokya Mumyaları Aksaray Müzesinde

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda Dine tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kapadokya Mumyaları Aksaray Müzesinde konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kapadokya Mumyaları Aksaray Müzesinde

  Aksaray'da kaçak kazı yapan kişilerce çıkarılan, operasyonlarda ele geçirilen mumyalar, Aksaray Müzesi'nde ziyaretçilerini bekliyor.
  Aksaray Müze Müdür Vekili Fahri Ayçin, mumya denilince insanların zihninde Mısır ve firavunların canlandığını, ancak Anadolu topraklarında yaşamış olan milletlerin de kendine özgü tekniklerle mumya yaptığını söyledi.


  [​IMG]

  Mumyalamanın ölümden sonra bedeni koruma düşüncesinin bir ürünü olduğunu belirten Ayçin, "Anadolu'da da İlhanlı Devleti'nin önde gelenleri ve yakınları mumyalanırken, Kapadokya Bölgesi'ndeki Aksaray'da da özellikle Bizans döneminde mumyalama yapılmıştır" dedi.

  Kedi mumyası

  Aksaray'da son 15 yılda çok sayıda mumya çıkarıldığını ifade eden Ayçin, "Aksaray'da çıkartılan mumyalar içinden çocuk, kadın, erkek ve kedi mumyaları yer alıyor. Aksaray'da ikisi kedi olmak üzere toplam 14 mumya sergileniyor. Birer kadın, çocuk ve kedi mumyası 2009 yılında ele geçirildi. Bunun dışında 4 bebek mumyası ile Sarı Rahibe Mumyası Niğde Müzesi'nde sergilenmekte. Bizans dönemine ait mumyalar, genelde kaçak kazı yapıp çıkardıkları mumyaları yurt dışında satmak isteyenlerin yakalanmasıyla ele geçirilmiştir. Polis ve jandarmanın bölgede yaptığı başarılı istihbarat çalışması sonucunda yurt dışına çıkarılamadan ele geçirilen mumyalar, Akşehir ve Niğde Müzelerinde ziyaretçilerini beklemektedir" dedi.

  Kapadokya mumyaları özel sıvıyla kaplı

  Aksaray'daki mumyaların, mumyalama tekniği açısından Mısır'dakilerden farklı olduğunu ifade eden Ayçin, "Kapadokya'da bulunan mumyalar Mısır'daki gibi bezle sarma tekniğiyle yapılmamış. Kapadokya'daki mumyalar, bölgede üretilen, cesedi uzun yıllar koruyabilecek özellikteki bir sıvıyla kaplanmış. Mumyalama tekniğinin Anadolu'da oldukça gelişmiş olduğunu anlıyoruz. Çünkü buradaki mumyalar, Mısır'daki mumyalar gibi bozulmadan günümüze kadar ulaşmış" diye konuştu.
  Ayçin, mumyaların bulunduğu Aksaray ve Niğde Müzelerinin de turların kapsamına alınması halinde, bu önemli değerlerin daha fazla değer bulacağını sözlerine ekledi. Kaynak: CNNTürk

  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapadokya Mumyaları Aksaray Forum Tarih
Kapadokya Ermişleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 29 Kasım 2011
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 5 Temmuz 2011
Kapadokya Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Şubat 2011
Avanos Kapadokya İlköğretim Okulu Nevşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Eylül 2010
Kapadokya Yeraltı Şehirleri Hakkında Bilgi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 26 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş