Kapadokya evleri

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kapadokya evleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KAPADOKYA EVLERİ
  [​IMG]

  Kullanılan malzemelerin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almış. Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşap. Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiş.

  Evlerin kat aralarında bulunan konsolların araları bazen tek bazen de 2-3 sıralı rozet, yıldız, palmet, yelpaze, fırıldak ve stilize bitki motifleriyle doldurulmuş. Çoğunlukla konsolların yüzeyi perde püskülünü andırır yüksek kabartma motifleriyle kaplı. Evlerin pencereleri ikişer veya üçerli olup etrafları daha çok stilize bitki motifleriyle süslü. Pencereler ‘kanatlı’ ve ‘giyotin’ tarzda olmak üzere iki tip. Her iki tip evlerde çok sayıda oturacak odalar, mutfak, kiler, depo, tandır, şarap-pekmez yapma bölümleri v.s.bulunuyor. Misafir odalarındaki nişlerde sıva üzerine boyalı bezemeler bulunmakta; genelde püsküllü perde motifinin altında çiçek doldurulmuş kulplu vazolar, su dolduran veya taşıyan kadınlar resmedilmiş.


  Yöresel mimarinin en ilgi çekici örnekleri 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarına tarihlendiriliyor. Bu ilginç mimari gelenek, Ürgüp, Ortahisar, Mustafapaşa, Uçhisar, Göreme, Avanos, Kayseri sınırları içindeki Güzelöz ve hemen yanındaki Başköy, Ihlara Vadisi civarında Güzelyurt başta olmak üzere tüm Kapadokya kasaba ve köylerinde de görülebiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapadokya evleri Forum Tarih
Kapadokya Ermişleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 29 Kasım 2011
Kapadokya Meslek Yüksek Okulu Hakkında Bilgi Üniversiteler 5 Temmuz 2011
Kapadokya Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 14 Şubat 2011
Avanos Kapadokya İlköğretim Okulu Nevşehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Eylül 2010
Kapadokya Yeraltı Şehirleri Hakkında Bilgi Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 26 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş