Kapşonlu bebek yeleği örneği

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda sinem burcak12 tarafından 1 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kapşonlu bebek yeleği örneği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kızım için kapşonlu yelek örneği arıyorum
  kapşonlu yelek modelleri nelerdir
  kapşonlu yelek nasıl yapılır örnek verir misiniz
  kızım için kapşunlu yelek yapmak istiyorum örnek verir misiniz?
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kapşonlu bebek yeleği modeli yapılışı

  [​IMG]

  ARKA:örgümüze 76 ilmek başlayın . on sıra fantazi lastik yapın. 30 cm düz örgü örün. Koltuk oyuntusunu yapmak için sıra başına iki ilmek kesin, altı ilmek fantazi lastik yapıp bir ilmek eksiltin. Sıra sonuna dokuz ilmek kalabir ilmek eksiltin,altı ilmek fantazi lastik örün, iki ilmek daha eksiltin. Diğer sırada yinealtı ilmek lastik örüp bir ilmek eksiltin. Sıra sonunda 1 ilmek eksiltip altıilmek lastik örün . iki sıra daha aynı işlemi yapın. 20 sıra başta ve sonda altı ilmek lastik örerek düz örgüye devam edin. Boyun oyuntusu için 30 ilmek örüp örgüyü ter çevirip otuz ilmeği tekrar örün. Diğer sırayı düz örün . Bir diğer sırada 30 ilmek örün, örgüyü ters çevirip 30 ilmeği tekrar örün. Son sırada omuz başları için sıranın başından ve sonundan yirmişer ilmek kesin. Ortada kalan 24 ilmeği şişten çıkarıp sökülmemesi için çatal iğneye takabilirsiniz.
  SOL ÖN: örgümüze40 ilmek başlanır. on sıra fantazi lastik örülür. Daha sonra 10 cm altı ilmek lastik 34 ilmek düz örgü örülür. Şemadaki işleme örneği de koyularak 20 cm daha örülür ve lastik olmayan taraftan kol oyuntusuna geçilir. iki ilmek kesilir, altı sıra lastik örülür bir ilmek kesilir , 25 ilmek düz ,altı ilmek lastik örün. Aynı işlem 5 sırada daha başta kestiğimiz iki ilmeği kesmeden tekrarlanır. 14 sıra başta ve sonda altışarşar ilmek lastik yaparak düz örgüye devam edin. Şimdi yaka oyuntusunu yapacağız. altıilmek lastik 18 ilmek düz örün. Örgüyü ters çevirip örmeye devam edin. Diğer beş sırada aynı işleme düz ördüğümüz ilmek sayısını 16, 14, 12,10′ a indirerek devam edin. Omuzdan 20 ilmek kesip diğer ilmekleri çatal iğneye takın. Cep yapmak için tığ yardımıylaon sıra ördüğümüz lastiğin üzerinden 30 ilmek çıkarın ve şişe takın. 8 cm düz, üç cm lastik örüp kesin ve kenarlarından dikin.
  NOT: Sol önde 10cm de bir ilik açmayı unutmayın. Örgü bordürünündaha güzel görünmesi için şemadaki gibi siyap ip veiğne ile kenarlarından geçin.
  SAĞ ÖN: Sağ ön de sol ön gibi örülecek. Sadece ilik açma ve örgüye bordür koyma işlemi yapılmayacak.
  YAKA: Dikim işleminden sonra önceden arka ve ön parçalardan ayırdığımız ilmekleri birşişte birleştirin. Sıra başlarında altışar ilmek lastik örerek 20 cm düz örgüörüp kesin. Lastik olanuçları birleştirip içten diktiğimizde hırkanın şapkası oluşur.

  kolay gelsin…(=
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

 4. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kapşonlu Bebek Hırkası Yapılışı ve Örneği

  [​IMG]


  Bebeğiniz için kış vakti hem soğuktan korumak hemde boş zmanlarınızı değerlendirme açısından çok güzel bir uğraş. yrıca örneği incelerseniz bittikten sonra ki halini daha rahat görürsünüz.

  Arka- 60 ilmek başla 1 sıra ters 4 sıra düz 1 sıra ters örüp düz örgüyle 1 karış 4 parmak ör kol evini 3,2,1 kesip 2 parmak daha düz ör ve 12 sıra haroşo örerek örgüyü bitir (kes)
  Ön- 35 ilmek başlanıp 1 sıra ters 4sıra düz 1 sıra ters örülüp düz örgüye geçilir düz örgünün 4. sırsında ön taraffa gelen yerde 3 ilmek örüp 3 ilmek kesin ilik olacak dönüş sırasında kesitiğimiz ilmeklerin yerine şişe 3 ilmek atıp kalan 3 ilmeği örün bu işlem 5 kez yapılacak. kol evleri arka gibi 3,2,1 kesilip 2 parmak düz örüldükten sonra haroşoya geçilir yaka oyuntusu için önden ilikli yerden yani önce 5,3,2,1 olarak kesilir karşılıklı her iki önden aynı şekilde. haroşonun 12 .sırasında örgü kesilir.
  Kol- 25 ilmek başlanır önde ve arkada yapılan etek örneği uygulanır ve 4 parmak düz örgü ile örülür sonrasında yanlardan 1 er ilmek arttırılarak 35 ilmek olana dek örülür kol evi 3,2,1 kesilip tüm parçalar dikilir.
  Kapşon- yakadan ilmek alınarak (108 ilmek) düz örgü ile 1 karış kadar örülüp ilmekleri 3 e bölerek ilk 36 ilmeği keselim. kalan 72 ilmeği örüp diğer taraftan bu sefer 36 ilmek keselim ortada kalan 36 ilmeği 36 sıra örüp kesilim. önce kestiğimiz kısımları uzun parçanın yanlarıyla dikişle birleştirelim

  Not : bu sayılar bebe yünü için geçerlidir makarna ip gibi kalın yünlerde sayıları hemen hemen yarıya düşürün.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kapşonlu bebek yeleği Forum Tarih
Örgü Kapşonlu Bebek Hırkası Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 3 Kasım 2010
Örgü Kapşonlu Bebek Ceketi Örneği ve Yapılışı El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 22 Ağustos 2010
Kapşonlu Bebek Hırkası örneği El Örgü Örnekleri 30 Ağustos 2008
Kapşonlu Bebek Hırkası Örneği Yapılışı El Örgü Örnekleri 30 Ağustos 2008
Yeni Kız Çocukları İçin Çiçekli Kapşonlu Yelek Modeli (Şamalı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 7 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş