Kanyon Nedir - Kanyonlar Nasıl Oluşur

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kanyon Nedir - Kanyonlar Nasıl Oluşur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kanyon ile ilgili bilgiler - kanyon hakkında - kanyon ne demektir


  Kanyon;güçlü ırmakların kireçli olmayan bölgelerde kazdıkları derin vadileri belirtir.Kanyonların kenarları çok sarp boğazlar biçiminde ortaya çıkar.kayaların kenarları aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller alır.

  Bunlar çıkıntılı bölümler, basamaklar ve düz etekler şeklindedir. Kanyonların dibinde alüvyonlu ve kumlu çökelti bulunmamaktadır. Çünkü çok dar olan su yatağında seller tarafından süprülürler. Ülkemizdeki kanyonların en ünlüsü hepimizin bildiği Saklıkent kanyonudur. Fethiye civarında bulunan Saklıkent kanyonu kenarları yüksek derin bir vadi görünümündedir. Giriş kısmına yapılan köprü kanyonun belli bir bölümünü görme imkanı vermektedir. Çevre düzenlemesi iyi yapılmış olan bu kanyon turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Diğer ülkelerdeki kanyonların en ünlüsü binlerce yıl süreyle ırmak tarafından kazınmış Colaradodaki (ABD) büyük kanyondur.

  Dağ sıralarının üzerindeki tepeler ve dik yamaçların görkemli görüntüsü ıssız bir gölü andıran kanyon oluşumu, dayanıklı yamaçların arasında ırmakların hızla gömülmesi sonucu meydana gelir. Kanyonlara deniz diplerinde de raslanır ve deniz kanyonu diye adlandırılır. Bunlar çok derinlerde gene kenarlan çok dik ve kıvrımlı deniz altında kalmış ırmak vadileridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanyon Nedir Kanyonlar Forum Tarih
Kanyon Nedir - Kanyon Ne Demektir - Kanyon Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 28 Aralık 2012
KANYON NEDİR-Göynük Kanyonu Diğer Mesleki Bilgiler 28 Ekim 2008
Büyük Kanyon Ulusal Parkı Ülkeler Coğrafyası 3 Temmuz 2009
Kastamonu Pınarbaşı Valla Kanyonu Karadeniz Bölgesi 16 Nisan 2009
Karabük Mağara ve Kanyonlar Karabük Tanıtımı 6 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş