Kanuni'nin Eşleri - Kanuni sultan süleymanın eşleri

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kanuni'nin Eşleri - Kanuni sultan süleymanın eşleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kanuni sultan süleymanın eşleri

  Hürrem Haseki Sultan
  Şehzade Mehmed, Cihangir, Mihrimah Sultan ve II. Selim'in annesi


  Mahidevran Sultan Abd’ullah kızı ve Şehzade Mustafa’nın annesi

  Gülfem Hâtûn Cariyelerden ve Şehzade Murad’ın annesi

  Fûl-Dâne Hâtûn Abdullah kızı ve Şehzade Mahmud’un annesi.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mahi Devran Sultan kimdir?
  [​IMG]
  Mahidevransultan Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşlerinden biridir.

  Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlenmiştir.

  Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi.

  Hürrem Sultan Kimdir?
  [​IMG]
  Hürrem Sultan ya da Hürrem Haseki Sultan olarak bilinir. Osmanlı padişahı I.Süleyman’ın eşi ve sonraki padişah II.Selim”in annesidir. Bir Osmanlı padişahıyla nikâhla evlenmiş ilk kadın olma ayrıcalığını taşır.

  Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeye çalıştı ve bunu başardı. Harem kadınları ve sarayın ileri gelenleri arasında da kendine sevdirmeyi bildi kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni’nin Manisa valisi iken birlikte olduğu Mahidevran Sultan’dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa’nın Kanuni’den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan’ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan’ın önüne geçti.
  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan’ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam’la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.
  Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.
  Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim’in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanuni'nin Eşleri Kanuni Forum Tarih
kanuni'nin Zigetvar Muharebesi-kanuni'nin son seferi Tarihi Bilgiler 30 Mayıs 2011
kanuni'nin Nahcıvan Seferi, kimlerle nerede ve neden yapılmıştır Tarihi Bilgiler 30 Mayıs 2011
Kanuni'nin Kardeşi Hatice Sultan Kimdir - Hatice Sultan Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 8 Mart 2011
Kanuni'nin Eşi Hürrem Sultan İçin yazdığı Şiir Şiirler 20 Ocak 2011
Kanuni'nin Gözyaşları Kitabı - Muammer Yılmaz Kitap, Resim ve Dergi 12 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş