Kansere ''direkt'' çözüm

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kansere ''direkt'' çözüm konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karbon Nanotüpleri direkt tümörlü hücreyi hedef alarak antikanser ilacını doğrudan tümörlü hücreye transfer ediyor.

  [​IMG] Platinyum bazlı antikanser araçları, gelişmiş terepatik araçlar olarak çok uzun bir geçmişe sahiptir. Ancak bu araçların toksik özellikleri ve vücutta kısa ömürlü olmaları nedeniyle tümörler bir süre sonra antikanser ilaçlarına karşı direnç kazanabiliyordu. Bu durum ise platinyum bazlı bu araçların kullanılabilirlik özelliklerini kısıtlıyordu. Bu sınırlamaları aşmak için Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Almanya Duisburg-Essen Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, karbon nano tüplerini kullanarak antikanser ilaçlarını direkt tümörlü hücreye göndermek amacıyla bir proje başlattı. Bu çalışmada platinyum bazlı araçlar karbon nano tüplerle modifiye edildi. Sağlık Yayıncılık
  Amerika Kimya Topluluğu Yayın organı JACS’ de yayınlanan rapora göre çalışma ekibinin başkanlığını Kanser Nanaoteknoloji Merkezi Üyesi Honjie Dai ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Stephen Lippard yapıyor.
  Araştırmacıların kullandığı ve platinyum 4 olarak bilinen araçlarla nanotüpler birlikte kullanılarak yapılan çalışmalarda direkt tümörlü hücre hedef alınıyor. Tümörlü hücreye ulaşılarak anti kanser ilacı direkt hücreye veriliyor. Modifiye edilmiş nanotüpler hızlı bir şekilde hücreye girerek hücre çekirdeğine ulaşılarak hücre çekirdeği öldürülüyor.
  Bu kimyasal süreç sonunda tümörlü hücrenin ölmesi sağlanarak diğer hücrelerin de tümörlü hücreden etkilenmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Kanserle mücadelede önemli bir proje olarak adından sıkça bahsettirecek olan bu çalışma NCI Alliance tarafından desteklenen çalışmalar arasında yer alıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kansere ''direkt'' çözüm Forum Tarih
Kansere Karşı Vitaminlerin Önemi Nedir? Genel Sağlık 23 Ekim 2012
Kansere Bitkisel Çözüm Ardıç Tohumu Şifalı Bitkiler 24 Aralık 2011
Kansere Neden Olmayan Yiyecekler Nelerdir? Diyet Beslenme 24 Aralık 2011
Kansere Neden Olan Yiyecekler Nelerdir? Diyet Beslenme 24 Aralık 2011
Vücudumuzdaki Benler Kansere Dönüşürmü Cilt Hastalıkları 23 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş