Kanserde Uygun Tedavi Yöntemi Ağrıları Azaltıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kanserde Uygun Tedavi Yöntemi Ağrıları Azaltıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanser, çağımızın en korkulan sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Günümüzde giderek daha fazla kanser türü özellikle erken tanı ve cerrahi tedavi, ilaç tedavisi, ışın tedavisi ya da diğer yöntemlerle eskisi kadar korkulan bir durum olmaktan çıkmıştır


  [​IMG]

  SAĞLIK SERVİSİ
  Kanser, yaşamı tehdit eden yönünün yanı sıra ciddi ağrı problemleri ile de yaşam kalitesini ortadan kaldırıyor. Kanser ağrılarının dindirilmesi için tedavi yoluna gidilmesi, hastanın yaşam kalitesini ve genel vücut direncini artırıyor. Memorial Hastanesi Ağrı Polikliniği'nden Uz. Dr. Mehmet Çelik, kanser ağrılarının giderilmesi için uygulanan yöntemler hakkında bilgi verdi:
  AĞRININ HASTALIĞIN SEYRİYLE İLGİSİ YOK
  Kanser, hayatı tehdit eden yönünün yanında meydana getirdiği ciddi ağrı problemleriyle de yaşam kalitesini ortadan kaldıran bir durum. Ne yazık ki kanser hastalarında ağrı, çoğu kez yeteri kadar ciddiye alınmamakta ve hastalığın kendisinin tedavisiyle uğraşan hekimler tarafından etkili yaklaşımlarla ağrı dindirilmesi yoluna gidilmemektedir. Burada bir yanlış inanış kanserde ağrının kesilmesinin hastalığın seyri ile ilgili takipleri güçleştireceğidir. Oysa yapılan tüm çalışmalar kanserli hastanın ağrısını dindirmenin hastalığın seyrine ve hastanın yaşam süresi üzerine olumsuz bir etkisi olmadığını göstermiştir. Kanserde ağrı çeşitli nedenlerle olur. Bazen tümörün kendisi bir organa, sinire veya kemiğe baskı yaparak ağrıyı meydana getirir. Bazen de bir damara baskı nedeniyle dolaşım bozukluğuna bağlı ağrı ortaya çıkabilir.”

  Kanser ağrısı ile ilgili gerçekler
  Kanser ağrısı dindirilebilir bir ağrıdır.
  Pek çok kişinin korktuğunun aksine kanserli hastalarda morfin benzeri ağrı kesici ilaçlar bağımlılık yapmaz.
  Kanserde cerrahi tedavi; ilgili operaör doktorların, ilaç tedavisi ve radyoterapi onkolog doktorların uzmanlık alanıdır. Ancak kanserli hastaların her türlü ağrı tedavileri ağrı tedavisi ile uğraşan uzman hekimlerce yürütülmelidir.
  Çeşitli yöntemler var
  İster kanserin kendisine bağlı olsun, ister tedavi yöntemlerinin yan etkileri olarak ortaya çıkan ağrılar olsun pek çok kanser ağrısı türü ilaç tedavileri ve ilaç dışı tedavi yöntemleriyle etkili bir şekilde dindirilebilir. İlaç, sinir duyarsızlaştırılması ve morfin pombası kanserli hastalırın ağrılarını dindirmede etkili yöntemler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanserde Uygun Tedavi Forum Tarih
Kanserden Koruyucu Yiyecekler Nelerdir? Diyet Beslenme 24 Aralık 2011
Kanserden Korunmak İçin Mandalina Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Domates Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalı? Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Koruyan En Etkili Besinler Diyet Beslenme 29 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş