Kanserde "Tomotherapy" yöntemi

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

  1. KaRDeLeN

    KaRDeLeN Özel Üye

    Kanserde "Tomotherapy" yöntemi konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Kanserde "Tomotherapy" yöntemi

    Nuray Özger Gürel - Kanserlerde tümörü yok eden ve çevresindeki sağlıklı dokuları da koruyarak tedavi yapabilen “TomoTherapy” yönteminin mucidi Dr. Thomas Rock Mackie tıpta ilk kuralın zarar vermemek olduğuna işaret ederek “Bu yöntemle birçok kanser türünde tümörü iyi ışınlayıp çevresindeki sağlıklı dokuları da çok iyi koruma şansına sahibiz” dedi.


    Bilimsel bir toplantı için Türkiye'de bulunan medikal fizikçi Dr. Mackie yaptığı açıklamada “TomoTherapy”yi diğer radyoterapi tedavilerinden farklı yapanın tedavinin başlangıcında aygıtın kendi çıkardığı ışınlarla bilgisayarlı tomografi yaparak elde ettiği üç boyutlu görüntüyü kullanarak tümörün son halini saptaması ve buna göre tedavinin uygulanması olduğunu söyledi.

    Tedavinin küçük alanlarla yapılmasına ve daha fazla sağlıklı doku korunmasına imkan veren yöntemde tedavi sırasında on binlerce ışıncık oluşturulabildiğini anlatan Dr. Mackie “Bu yöntemle birçok kanser türünde tümörü iyi ışınlayıp çevresindeki sağlıklı dokuları da çok iyi koruma şansına sahibiz” diye konuştu.

    Yöntemin çok karmaşık dokuların ışınlanmasında başarılı olduğunu dile getiren Dr. Mackie özellikle baş ve boyun tümörlerinde dokuların yan yanalığının çok karmaşık olduğunu tümöre yüksek doz ışın verirken o bölgedeki diğer dokuların zarar görmemesi gerektiğini “TomoTherapy” yöntemiyle de sağlıklı dokuların zarar görmemesinde başarı oranının yüksek olduğunu ifade etti.

    Prostat gibi kanserlerde de her tedavi başında prostatta mesanenin ve kalın bağırsağın o günkü pozisyonu görülerek tedavinin başladığını anlatan Dr. Mackie “TomoTherapy” ile çok büyük tümörlerin de tedavi edilebildiğini yöntemin 40 santimetre çapında ve 160 santimetre uzunluğundaki bir alanda etkili olabildiğini kaydetti.

    “TomoTherapy”nin meme kanserinde genellikle ameliyattan sonra ameliyata uygun olmayan akciğer kanserlerinde esas tedavi daha önce tedavi edilmiş ancak nüksetmiş durumlarda ve metastaslarda da kullanılabildiğini de anlatan Dr. Mackie “Tıpta ilk kural zarar vermemektir.

    Biz de bu yöntemle sağlıklı dokuları koruyarak zararı en aza indiriyoruz. Kanserlerde ölüm oranının azalması için bugünkü kullanılan dozlardan daha yüksek dozların kullanılması gerekir. Sağlıklı dokulara zararın azalmasıyla bu mümkün olacak” şeklinde konuştu.

    Kanser türlerinin yüzde 50'den fazlasının radyoterapi alanına girdiğini “TomoTherapy” ile bu oranın daha da arttığını kaydeden Dr. Mackie bu yöntem ile ilk hastanın 2002 yılında tedavi edildiğini de dile getirdi.

    Dünyada 300 hastanede kullanılan “TomoTherapy” yöntemi Türkiye'de de Ağustos ayından bu yana İtalyan Hastanesi'nde uygulanıyor.

    ALınTı..
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanserde Tomotherapy yöntemi Forum Tarih
Kanserden Koruyucu Yiyecekler Nelerdir? Diyet Beslenme 24 Aralık 2011
Kanserden Korunmak İçin Mandalina Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Domates Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalı? Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Koruyan En Etkili Besinler Diyet Beslenme 29 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş