Kanserde kişiye özgü tedavi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kanserde kişiye özgü tedavi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaeli (AA)- Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Kök Hücre ve Gen Tedavileri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (KÖGEM) kurulan onkogram laboratuvarı ile teşhisi aynı olsa bile moleküler olarak kişiden kişiye farklılık gösteren kanser türlerinin tedavisinde kullanılacak en uygun ilaç belirlenebilecek.

  Böylece gereksiz ilaç kullanımı ve hastada yaratacağı yan etkiler ile hem kişi, hem de ülke ekonomisi için oluşturacağı ekonomik külfet önlenmiş olacak.

  KÖGEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, her kanser hastasının moleküler düzeyde diğerinden farklı olduğunu, hastaya özgü bu karakteristik yapının kişinin tedaviye yanıtını, dolayısıyla tedavinin başarısını belirlediğini vurguladı.

  Yeni kanser ilaçlarının kullanıma girmesine rağmen kanser tedavisindeki başarının ''çok iyi'' denebilecek düzeyde artmadığını ifade eden Karaöz, bunun en önemli nedenlerinden birinin aynı teşhis konulmuş her kanser hastasına aynı tedavi yönteminin uygulanması olduğunu savundu.

  Aynı tür olsa bile her hastadaki kanserin parmak izi gibi kişiden kişiye farklılık gösterdiğini, bunun da kişiye özgü tedaviyi gerektirdiğini dile getiren Karaöz, tedavinin belirlenebilmesi amacıyla KÖGEM bünyesinde son yıllarda başta ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde kanser hastalarının tedavisinde hastaya özgün tedaviyi mümkün kılan bir uygulama olan onkogram laboratuvarının kurulduğunu bildirdi.

  Prof. Dr. Erdal Karaöz, onkogram yöntemi ile kanser ilaçlarının hastada yarattığı olumsuzlukları gidermenin kısmen mümkün olabildiğini belirtti.

  Hastadan alınan tümörlü dokudan elde edilen hücrelerin laboratuvar ortamında çeşitli kanser ilaçlarına olan yanıtının test edilebileceğini ve ilaçların hücreleri öldürücü etkisinin ölçülebileceğini anlatan Karaöz, şunları söyledi:

  ''Bu durumda, hangi kanser ilacının o hastada daha etkili olabileceğini bir ölçüde anlamak olasıdır. Böylece, hastaya özgü kanser ilaçlarının seçimine karar verilebilir. Yani hastalığa değil, hastaya özgü tedaviler oluşturulabilir.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanserde kişiye özgü Forum Tarih
Kanserden Koruyucu Yiyecekler Nelerdir? Diyet Beslenme 24 Aralık 2011
Kanserden Korunmak İçin Mandalina Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Domates Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalı? Genel Sağlık 21 Kasım 2011
Kanserden Koruyan En Etkili Besinler Diyet Beslenme 29 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş