Kanser tedavisinde umutlandıran buluş

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kanser tedavisinde umutlandıran buluş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk bilim adamları, yürüttükleri çalışmada, içinde ilaç molekülü bulunan metrenin 50 milyarda biri büyüklüğündeki altın nano-kapsüllerle kanser hücrelerini yok etmeyi başardı.  Gazi Üniversitesi Nanotıp ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi'nden Türk bilim adamları, Washington Üniversitesi ile yürüttükleri çalışmada, içinde ilaç molekülü bulunan metrenin 50 milyarda biri büyüklüğündeki altın nano-kapsüllerle kanser hücrelerini yok etmeyi başardı.

  Başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Gürer G. Budak'ın yürüttüğü ekipte görev yapan Dr. Mustafa Selman Yavuz'un Washington Üniversitesi'nden Dr. Younan Wia'nın ekibi ile yaptığı çalışma, saygın bilim dergisi Nature Materials'in Kasım sayısında yayınlandıktan sonra, ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a da konu oldu.

  Dr. Yavuz, kanser tedavisinde umut veren çalışmada, kanser tedavisinde kullanılan ilaç moleküllerini, metrenin 50 milyarda biri büyüklüğündeki altın nano-kapsüllerin içine yerleştirdiklerini, kapsüllerin yüzeylerindeki nanometrik çaptaki delikleri akıllı polimerlerle kapladıklarını anlatarak, şöyle dedi:

  "İçi ilaç dolu nano-kapsüller, hedef kanser hücresine bağışıklık sistemine özgü yöntemlerle hedeflendikten sonra, yakın kızılötesi ışınlar kullanarak nano-kapsüller ısıtılıyor. Bu sayede polimerlerle kapatılan delikler açılarak nano-kapsül içindeki ilaç ortama salınıyor. Burada amaç, kanser dokusunu tek hücre düzeyinde hedefleyerek yok etmek."

  Kullandıkları yöntemin önemli bir üstünlüğünün de, "geliştirdikleri nano-kapsüller hedef dokuya gidinceye kadar içlerindeki ilacın serbestleşmesinin önlenebilmesi" olduğuna işaret eden Yavuz, böylece kontrolsüz ilaç salınımının önüne geçilebildiğini bildirdi.

  -GÜDÜMLÜ İLAÇ DAĞILIMI-

  Çalışma hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Nanotıp ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Budak, kanser tedavisinde son zamanlarda tümör hücrelerinin ya da tümörün geliştiği bölgenin hedef alındığı "güdümlü" ilaç dağılım sistemleri üzerinde yoğun çalışmalar yürütüldüğünü, bu sayede çok daha düşük ilaç dozları ile yüksek tedavi başarısının elde edilebileceğini belirtti.

  Güdümlü ilaç dağılım sisteminde, alışılagelmiş yöntemlerde rastlanan ve tedaviye uyumu azaltan sistemik yan etki riskinin en aza indirgendiğini anlatan Budak, başlangıçta teori ağırlıklı yürütülen nanotıp çalışmalarının, artık insan sağlığında kullanılabilecek ürünler verecek düzeye geldiğini, yakın gelecekte tıbbi tanı ve tedavi yaklaşımlarında önemli değişiklikler beklendiğini bildirdi.

  Budak, Dr. Yavuz'un bu çalışmasının, kanser tedavisi ve nanoteknoloji alanında uluslararası düzeyde yürütülen araştırmalar içinde önemli bir örnek oluşturduğunu söyledi.

  Çalışmada kullanılan taşıyıcı altın nano-kapsüllerin, ilk aşamada laboratuvar ortamında oluşturulan hücre kültürü ve serilerinde denendiğini ve çok başarılı sonuçlar elde edildiğini açıklayan Budak, bir sonraki aşamada başlatılacak "klinik öncesi faz" çalışmalarında da canlı dokular ve hayvan deneylerinde benzer sonuçları almayı hedeflediklerini belirtti. Dr. Budak, "Kanserin pek çok tipi olmasına rağmen, kansere yol açan patolojik süreçler henüz tam olarak aydınlatılamadı. Tüm kanser tiplerinde başarılı olabilecek bir tedavi bugün için mümkün değil. İleri teknoloji gerektiren nitelikli araştırmalar sayesinde kanser tedavisine adım adım yaklaşılıyor" diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanser tedavisinde umutlandıran Forum Tarih
Kanser tedavisinde devrim Genel Sağlık 11 Şubat 2010
Prostat kanserinin tedavisinde yeni umut Genel Sağlık 8 Ocak 2010
Kanser tedavisinde “iyi beslenme”nin önemi Diyet Beslenme 17 Eylül 2009
Kanser tedavisinde umut, katil virüste Genel Sağlık 23 Mayıs 2009
Karaciğer Kanseri Tedavisinde Termoterapi Yöntemi Nasıldır? Genel Sağlık 8 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş