Kanser nedeni "zevkler"

'Genel Sağlık' forumunda NoName tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NoName

  NoName Üye

  Kanser nedeni "zevkler" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İngiliz bilim adamları, sigara, alkol, güneşlenme, hatta seks gibi dünyevi zevkleri, farklı kanser türlerinin ana sebebi olarak gösterdi.

  Bilim adamları, kansere yakalanmayı tetikleyen nedenin insanların "dünyevi zevklere" göre yaşaması olduğunu açıkladı. İngiltere’deki Kanser Araştırma Merkezi`nin yayımladığı rapora göre, kanser vakalarının artmasının ardında yatan sebepler arasında; güneşlenme, alkol tüketimi ve sigaradan vazgeçilmemesi başı çekiyor.

  Ağız kanserinin, sigara ve içki tüketimiyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle böbrek kanserinin de sigara içmek ve obeziteden kaynaklandığını belirtti. Son dönemde gittikçe daha sik rastlanan bir kanser türü olan rahim kanserini tetikleyen nedenlerin basında ise, tıpkı böbrek kanseri gibi obezite geliyor.

  Son 30 yılda cilt kanserinin artmasının nedeninin de tehlikeli güneş ısınları olduğuna dikkat çeken İngiliz uzmanlar, bu durumun özellikle güneşlenen herkesi etkilediğini vurguladı. Raporu hazırlayanlar ekipten Lucy Morrish de, "Tüm bu hastalıklar aslında mantıklı hareket edilirse bitirilebilir" diye konuştu.

  Kadınlar arasında en sik görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinden biri, korunmasız seksle bulasan HPV virüsü (Humsan Papillomavirüs). Dolayısıyla seks bile kansere yol açan bir "zevk" olabiliyor. Bilim adamları, kadınların mutlaka rahim ağzı kanseri, genital siğiller ve korunma yöntemleri konusunda doktoruna danışması ve test yaptırması gerektiğini belirtiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanser nedeni zevkler Forum Tarih
Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler Nelerdir? Genel Sağlık 12 Mayıs 2011
Meme Kanseri-Alkol meme kanserinin en önemli nedeni Genel Sağlık 17 Ekim 2010
Evlilik ve doğurma yaşının gecikmesi meme kanseri nedeni Genel Sağlık 2 Kasım 2008
Kanserle savaş haftası kısa yazı Eğitim Bilgileri 26 Mart 2014
Sigara İçen Bir İnsanın Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı Nedir Genel Sağlık 29 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş