Kanser Hastalığını Önlemenin Yolları Nelerdir

'Genel Sağlık' forumunda SeLeN tarafından 23 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kanser Hastalığını Önlemenin Yolları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kanser - kanserden korunmak - kanser hastalığı tanı ve tedavi yöntemleri  Kanser, yayılma gösteren ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Kanserin 100 den fazla tipi vardır ve vücudun her bölümünü etkileyebilir. ABD de kalp hastalığından sonra en sık rastlanan ikinci ölüm nedenidir ve üç kişiden birini etkiler.

  Kanser tanısı konulduğunda, kanserin tipine, vücuttaki yerine, hastalığın yayılmasına ve hastanın yaşıyla genel sağlık durumuna bağlı olarak tedavi seçeneği belirlenir. Kanseri etkili biçimde tedavi etmek ya da belirli semptomları ya da yan etkileri ortadan kaldırmak için bazı tedaviler bir arada uygulanır.

  Araştırmacılar, farklı hasta gruplarını tedavi edebilmek için en etkili tedavi kombinasyonları üzerinde çalışıyorlar. JAMA da yer alan bir çalışmada, beyne yayılmış kanserin çıkartılması için yapılan ameliyattan hemen sonra radyasyon tedavisi uygulanan hastalann, hemen radyasyon tedavisi uygulanmayanlara göre daha iyi durumda olduğu gösterildi.

  KANSERİN NEDENİ:

  Vücuttaki tüm organlar (örneğin deri, akciğer, meme, barsak ve mide) hücrelerden oluşur. Genellikle hücreler bölünür ve yarayı onaracak ya da ölen hücrenin yerine geçecek yeni hücreler üretir. Buna karşılık, hücreler çok fazla yeni hücre ürettiğinde, tümörler oluşur. Tümörler selim (benign; kanseröz olmayan) ya da habis (malign; kanseröz) olabilir. Çevresel etmenler (örn. tütün, kimyasal madde), kalıtımsal etmenler ya da bağışıklık sisteminde değişiklik ya da hormonal etkiler gibi diğer etmenler habis hücrelerin oluşmasına neden olur. Kanser hücreleri habis tümörden aynlabilir ve yeni tümörler oluşturmak üzere vücudun diğer bölümlerine yayılabilir (metastaz).

  KANSERDE UYARICI BELİRTİLER:

  Birkaç gün ya da birkaç hafta süren yeni belirtiler hekim tarafından kontrol edilmelidir. Erken tanı konması, kanser tedavısinin başarılı olma şansını artırır.

  Görünürde bir neden olmaksızın hızlı kilo kaybı

  Üç haftada iyileşmeyen yara, ağrı ya da ülser

  Büyüyen, kanayan ya da kaşınan leke ya da ben

  Hazımsızlık ya da yutma güçlüğü

  Rahatsız edecek derecede öksürük ya da boğuk ses

  Öksürükle kanlı balgam çıkması

  Memede ya da vücudun başka bir bölümünde kalınlaşma ya da şişlik

  Ağrı olmadan idrarla kan gelmesi

  Barsak ve mesane ile ilgili alışkanlıklarda değişiklik

  Yukarıda belirtilenlerin tümü, kanserin erken evre belirtisi olabilir; ancak bu durumlar çoğu kez daha az önem taşıyan nedenlerden kaynaklanabilir. Bu konuda kararı doktorunuz vermelidir.

  KANSER TANISI NASIL KONULUR?

  Doktorunuz sizinle konuşur, muayene eder ve durumunuzla ilgili kuşkunun doğrulanması ya da dışlanması için test yapılmasını ister. Bunun yanı sıra, kanseri saptamanın en kesin yolu doku örneğinin alınıp incelendiği biyopsidir.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ:

  Ameliyat: Bazı kanser tiplerinde en iyi iyileşme yoludur. Tümör yayılmış olabileceğinden ameliyattan sonra radyasyon tedavisi ve kansere karşı ilaçlar uygulanabilir.

  Radyasyon tedavisi: Kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili parçacıklar ya da dalgalar kullanılır.

  Kemoterapi: Kanser ilaçla tedavi edilir. Kansere karşı ilaçlar genellikle, ağızdan ya da sindirim sistemi ve karaciğer tarafından degişime maruz kalmadan, doğrudan ve daha güçlü etki göisterebildikleri kan dolaşımı yoluyla verilır.

  Hormon tedavisi: Hormon üretimini en-gelleyen ilaçlarla hormon tedavisi ya da kanser hücrelerini öldürmek ya da büyümelerini yavaşlatmak için hormon üreten bezlerin ameliyatla alınmasıdır.

  İmmünoterapi (bağışıklık tedavisi): Vücudun kansere karşı bağışıklık sistemi yanıtını güçlendiren ya da destekleyen tedavilerdir.

  KANSERDEN KORUNMANIN YOLLARI:

  -Tütün ürünlerini kullanmayın.

  -Normal vücut ağırlığına uygun ölçüde zayıf kalın,

  -Her gün düzenli egzersiz yapın,

  -Kırmızı et ve işlenmiş gıda tüketimini azaltın,

  -Daha çok sebze ve meyve tüketimine yönelin,

  -Alkol tüketimini kadınlar için günde bir erkekler için günde iki kadehle sınırlayın,
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanser Hastalığını Önlemenin Forum Tarih
Kanser Hastalığının Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 1 Ağustos 2011
Kanserle savaş haftası kısa yazı Eğitim Bilgileri 26 Mart 2014
Sigara İçen Bir İnsanın Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı Nedir Genel Sağlık 29 Ocak 2014
Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Kanser kim tarafından bulunmuştur? Bilim & Teknoloji 29 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş