Kansızlığın nedenleri nelerdir?

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kansızlığın nedenleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kansizligin nedenleri nelerdir?
  Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan kansızlığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek 'Her 100 kadından 70-90'ında demirB12 ve folik asit eksikliğine bağlı kansızlık görülmektedir' dedi.
  Kansızlık doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen hastalıkdır. Tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
  Kansızlık en belirgin olarak ''çabuk yorulma'' ile kendini gösterir.
  Özcan ''Bir kişi daha önceleri yarım saat yürüdüğünde yorulmazken 10 dakika içinde yoruluyorsa kan değerlerine bakılması gerekir. Nefes darlığı konsantrasyon güçlüğü üşüme uykuya eğilim soğuktan hoşlanmama saç dökülmesi ve tırnak kırılması da kansızlığın yaygın belirtileridir'' diye konuştu.
  Demir eksikliğinin en çok kan kaybıyla söz konusu olduğunu ve kansızlığın ençok kadınlarda görüldüğünü belirten Özcan şunları kaydetti:
  ''Demir eksikliği kadınlarda erkeklerden çok daha fazladır. Kadınlarda ortalama 13 yaşından itibaren menopoz dönemine kadar geçen süre içinde her ay regl dönemlerinde kan kaybı olduğundan doğurganlık çağındaki kadınlar genellikle yaşamlarının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadırlar.
  Erkeklerde ise bu oran kadınlara oranla azdır. Erkeklerde görülen kansızlığın nedenleri de iyi sorgulanmalı başka hastalıklara ilişkin bulgu olabileceği düşünülerek incelenmelidir.''
  Kansızlığın bir diğer nedeni olan B-12 vitamini eksikliğidir. En çok vejetaryenlerde görülür. Özellikle kırmızı et yemeyen kişilerde ya da sosyo-ekonomik koşullara bağlı olarak et tüketemeyenlerde sıklıkla görülmektedir. B-12 mideden emilen bir vitamindir. Gastrit gibi bazı özel mide hastalıklarıda bu vitaminin eksikliğiyle karşılaşılır.
  Folik asit eksikliğinin ise taze yeşil sebze ve yeşillik tüketmeyen kişilerde ve çok alkol alanlarda sık görülür. Vücudun gelişim dönemlerinde ve gebelikte folik asik gereksinimi artar.
  Bazı kan kanserler de kansızlığa neden olabildiği için doğru tanı konulması çok önemlidir. Kansızlığın nedenleri yaşa cinsiyete mevcut hastalıklara göre kapsamlı olarak irdelenmesi gerekir.
  Demir eksikliğinin en az 6 ay boyunca ağızdan alınacak haplarla tedavi edilebilir. B-12 eksikliği için de ilk yüklemenin ardından ayda bir ömür boyu kalçadan iğne yapılmaktadır.
  Folik asit eksikliğinin de hekim kontrolünde düzenli kullanılacak haplarla tedavi edilebilinir.
  Kansızlığın tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabildiğini belirten Özcan ''Uzun süren kansızlık vücudun tüm sistemlerini bozacaktır. Zekadan cinsel yaşama kadar negatif etki edebilen kansızlık özellikle kalp ve böbrek yetmezliğinin gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir'' diye konuştu.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş