Kangal köpeğinin tarihçesi..

'Kedi ve Köpekler' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Kangal köpeğinin tarihçesi.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal köpeğinin tarihçesi..

  Kangal köpeğinin tarihçesi.. Tarihcesi
  [​IMG]
  Kangal Köpeğinin tarihçesini araştırdığımızda en küçük bir belgeye rastlayamadık. Kangal köpeği hakkında çeşitli rivayetler söz konusudur. Bir rivayete göre M.Ö. Asurlular ve Babilliler zamanında türediği, aslan ve kaplan gibi vahşi hayvanlara karsı korunmak, savaşlarda yararlanmak amacıyla büyük bir özenle yetiştirildiği anlatılmaktadır. Bu köpeğin çok rahat bir şekilde aslanı mağlup ettiği söylenmektedir.
  İkinci bir rivayete göre, Hint mihracesinin Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya 4. Murat'a) bir köpek hediye etmesiyle başlamaktadır. Sarayda bulunan ve aslanla boğuşan bu köpek aslanı öldürüyor. Böylece padişahin nazarında büyük bir ilgi görüyor. Osmanlı ordusu doğu seferine gelişinde Kangal Deliktaş dolaylarında köpeğin kaybolduğu ve bütün aramalara rağmen bulunamadığı, Kangaldaki köpeklerin bu köpeğin soyundan türediği rivayetler arasındadır.
  17.Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu kurucularının bu köpeği beraberlerinde Anadolu'ya getirdikleri ve Osmanlının Avrupa'ya yayılmasıyla çoğu Avrupa Çoban Köpeğinin de bu ırktan türediği sanılmaktadır.
  Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde, Kangal köpeklerinden bahsedilmekte pedigrili yetistiriciligi yapıldığı bahsedilmektedir.

  Kangal Çoban Köpeklerinin bu kadar eskilere dayanan tarihi geçmişten günümüze kadar irk özelliğini bozmadan gelebilmesini, geçimini koyunculuktan sağlayan çiftçilerin en güvenilir dostu olmasına ve Dünya köpek ırkları arasında kurtlara karsı koyabilen tek köpek ırki olmasına bağlanmaktadır. Kangal köpekleri en zor iklim ve çalışma şartlarında verilen görevi cani pahasına yerine getirirler. Bakım ve beslenme şartları diğer köpek ırklarına göre daha basit ve ekonomik olması neslinin devamını sağlamıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kangal köpeğinin tarihçesi Forum Tarih
Sivas Kangal Köpeğinin Bakımı Ve Resimleri Kedi ve Köpekler 18 Kasım 2011
Kangal Köpeği Resimleri,Kangal Köpeği hakkında Bilgiler,Kangal Köpeğinin Çiftleşmesi Kedi ve Köpekler 17 Ekim 2009
Sivas Kangal Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Sivas Tanıtımı 30 Kasım 2012
Karacalar Mustafa Kangal İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Haziran 2012
Kangal Köpeği Özellikleri Resimleri Kedi ve Köpekler 8 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş