Kandilli Köyü Bozüyük Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kandilli Köyü Bozüyük Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kandilli köyü bilgileri - kandilli köy resimleri - kandilli köyü tanıtım  Kandilli, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy halkı 1893 harbinden sonra Bulgaristan'ın Tırnova, OsmanPazarı (Omurtak), Şumnu vilayetlerinden gelmişlerdir. Köyün bulunduğu yerde Çerkez kökenli Süleyman Sırrı Bey' in bir çiftliği bulunmaktaydı. Verasiyelerinden damadı İshak Efendi'den 1878 yılında satın alınmıştır. İnönü halkından arazi satın alınarak genişletilmiştir. Köyün kurulmasında devletin bir katkısı olmamıştır*.

  Kandilli Köyü’nün halkı Konya karaman karakeçili aşiretindendir. Üç sülaleden ve on üç haneden gelen insanlardan oluşmuştur*.

  Köyün eski adı Kandilli-Çam’dır. Köyde Savcı Bey türbesi türbe ve etrafındaki ağaçlık alan tarihi ve kültür varlığı özelliği göstermemektedir. Köy içinde ve türbe civarında rastlanan sütun parçaları ile diğer mimari elemanlar bu alanda arkeolojik bir yerleşimin varlığına işaret etmektedir. Ayrıca türbenin kuzey batı yönünde dere yatağının batı kayısı üzerinde taşlarla oluşturulmuş tepeciğin Tümülüs olma ihtimali kuvvetlidir.

  Bir rivayete göre de; köyün adı köyde bulunan bir kandil dede adında bir yatır var. Adını oradan alıyor bunun birde hikâyesi var. Bunu bana babaannem anlatmıştı. Savaş zamanında düşman köylere kadar gelip her şeyi yakıp yıkmış. O köyde yaşayan bir dede düşmanları korkutmak için bir plan yapmış. Gündüz bir sürü keçi toplamış akşam olunca köyün en yüksek tepesine çıkıp topladığı keçilerin boynuzlarına kandillerden bağlamış. Tepenin en yüksek yerinde keçileri sıraya dizip yürütmüş gece karanlığında bunu gören düşman askerleri bunları Türk askerleri geliyor zannedip köyden kaçmışlar. Bundan sonra köyü düşmanlardan kurtardığı için bu dedenin ismi kandil dede olmuş. Köyde ismini buradan alıyor kandil dedenin mezarı ve evi halen bu köyde yüksek bir tepede bulunmaktadır. Köy halkı bu dedenin mezarına yatır gözüyle bakıyor. Bazı köylüler kandil dedeyi namaz kılarken gördüklerini söylüyorlar bunu bana o köyde 70 sene yaşayan babaannem anlatmıştı. Savaş zamanında babaannem çocukmuş büyük dedeler bu olayların birebir şahit olmuşlar
  Kültür

  Yemekleri kırma hamuru, sütlü çorba, labada dolmadır. Her yıl yağmur duası yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Bilecik iline 48 km, Bozüyük ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi ve içanadolu yani karasal iklim etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1201
  1997 709
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy gençlerine hitaben Kandillispor Klubü vardır.Şuanda başkanlıgını Müzekkar Örcen yapmaktadır.1.amatör kümede mücadele etmektedir.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:0(228)3232095
  Cep Telefonu:0(555)4700471
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kandilli Köyü Bozüyük Forum Tarih
Kandilli Köyü Hakkında Bilgi Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011
Kandilli Köyü Saimbeyli Adana Adana Tanıtımı 26 Mart 2010
Kandilli temenna nedir - Kandilli temenna deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 27 Ocak 2011
Kandilli Sarıyakup İlköğretim Okulu Saimbeyli Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Kandilli İlköğretim Okulu Saimbeyli Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş