Kanadalı bilim adamlarından karbon emen cihaz

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kanadalı bilim adamlarından karbon emen cihaz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanadalı bilim adamlarından karbon emen cihaz


  [​IMG]

  Kanada’nın Alberta eyaletindeki Calgary Üniversitesi bilim adamlarından Prof. David Keith başkanlığındaki araştırma ekibi, havaya bırakılan karbondioksit gazlarını tutan yeni bir cihaz geliştirdi.Cihaz atmosfere karbondioksit gazı bırakan tüm araç, makine ve uçaklara takılabilecek.
  Montajının ve kullanımının kolaylığının yanı sıra, pahalı olmayacağı belirtilen cihazın, sera gazları sorununa büyük oranda çözüm sağlayacağına dikkat çekiliyor.
  Calgary Üniversitesi’nde iklim değişikliği uzmanı olarak görev yapan Prof. Keith, “Özellikle imalat sanayinde bugüne dek CO2 gazlarının yayılmasını önleyen teknolojilerin kullanımı, pahalı olmaları nedeniyle çok yavaş ilerledi. Artık bu sistemle CO2 üreten her araç ve uçağı kontrol etmek mümkün olabilecek” dedi.
  İcadın, bugüne dek bilinen CO2 yakalama sisteminden farklı olarak “hava yakalama ve CO2 depolama (air capture and CO2 storage)” aslına dayandığını anlatan Keith, “Bu sistem, özellikle uçaklarda ve ulaşım sektöründe yeni buluşların da önünü açacak” dedi.
  Prototip sistemle, 1 yılda 20 ton CO2 depoladıklarını açıklayan Keith, “Daha önce soruna çözüm için nükleer veya rüzgar enerjisi önerilirdi. Şimdi bunlara ek olarak yeni sistemi sunuyoruz” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanadalı bilim adamlarından Forum Tarih
Kanadalı Gencin Başı Kesilecek mi ? Yurt Dışı Haberler 20 Eylül 2008
Olgu ve görüşten hangisinde bilimsellik vardır kısaca Sorular ve Cevaplar Cumartesi 19:08
7. sınıf sosyal sayfa 71 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Bilgiyi Yayan İcat Matbaa cevapları Sorular ve Cevaplar 26 Eylül 2017
Mililitreyi en fazla kullanan bilim dalları hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 12 Şubat 2017
İnsanlığın gelişmesinde bilimin önemi maddeler halinde kısaca Bilim & Teknoloji 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş