Kan Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kan Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kan Kanseri nedir
  Kan Kanseri hakkında bilgi

  Kanser, kötücül urların anormal bir şekilde çoğalmasına verilen addır. Klinik özellikleri ve tedaviye gösterdikleri tepki açısından birbirinden son derece farklı çeşitli durumlara verilen genel ad. Bütün kanserlerde ortak olan özellik, bir hücre tipinin denetimsiz biçimde çoğalması ve normal dokuları kaplamasıdır. Bunun nedeni, hücre DNAsında iki aşamada gerçekleştiği sanılan değişikliklerdir.
  Araştırmalar kan kanserlerinin tedavisindeki başarının yüzde 40-90 arasında değiştiğini gösteriyor.

  Halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, enfeksiyon, ateş, alışılmadık kanamalar, vücutta morarmalar, boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde lenf bezlerinde ağrısız büyüme kan kanserlerinin en önemli belirtileri sayılıyor.

  Her 100 bin kişiden 2-10’unda görülen kan kanserlerinin oluşumunda, giderek artan çevresel kirliliğin önemli bir rolü olduğu belirtiliyor. Benzen içeren kimyasal maddeler, radyasyon, elektromanyetik alanlar; down sendromu gibi bazı kalıtımsal hastalıklar ve kemoterapi uygulaması, lösemi ve lenfomalardan oluşan kan kanserlerinin riskini artırıyor.

  Kan kanserleri halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, enfeksiyon, ateş, alışılmadık kanamalar, vücutta morarmalar, boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde lenf bezlerinde ağrısız büyüme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

  Kan kanserinin tipi ne olursa olsun başlıca tedavi yöntemi kemoterapi. Kemoterapi için kullanılan ilaçlar vücuttaki tüm hücreleri etkileyebilmelerine karşın, kanser hücrelerinin içine girme olasılıkları bu hücrelerin daha hızlı çoğalmaları nedeniyle daha yüksek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanseri İle İlgili Forum Tarih
Meme Kanseri - Meme Kanseri Teşhisi ve Tedavisi - Meme Kanseri İle İlgili Hersey Genel Sağlık 11 Aralık 2010
Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 19 Mart 2012
Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir? Genel Sağlık 11 Mart 2012
Meme Kanserinin Belirtileri Genel Sağlık 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş