Kan Bağışının Kan Veren Kişiye Faydaları Nelerdir

'Genel Sağlık' forumunda Eylül tarafından 26 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Kan Bağışının Kan Veren Kişiye Faydaları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kan Bağışının Kan Veren Kişiye Faydaları

  Siz ya da bir yakınınız.. Veya bir başkası... örneğin dünyaya gözlerini yeni açmış, henüz hiç birşeyden habersiz bir bebek... Daha okula bile başlamamış, minik bir yavrucak.. Nişanı yeni yapılmış ve düğün hazırlıkları içinde olan genç bir kız... Askerden yeni dönmüş, ailesine kavuşacak bir adam düşünün. Bir kaza oldu, ya da bir hastalığa yakalandı.

  Hasta yatağında bir damla kana acil ihtiyacı olan ve kısa bir sure içerisinde bulunamaz ise tüm umutları, yarınları bitecek olan birini, hayata, dostlarına hoşçakalın diyebilecek bir fırsatı bile olmayan birini düşünebiliyor musunuz?

  Sizi duyarlı olmaya davet ediyoruz! Toplumumuzda bir damla acil kana ihtiyacı olan, yarına umutla bakmak ve gülmek belki de tekrar eskisi gibi mutlu olmak isteyen bir çok insan var.

  Acil kan ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için lütfen bu mesajı önemseyin! Kan vermeye sıhhi bir engeliniz yoksa kan verin. Acil kan duyurularında bulunan kimselere yardımcı olun, Yarınlara umut olun. Can verin. Hayat verin! Bir yaşamın umudu olun!.

  Kan Vermenin Faydaları
  *Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
  *Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  *Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  *Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  *Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  *Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
  AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
  Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
  *Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

   

 2. ya ben kan bağışının hastalara faydaları diyorum lütfen yardın edin yarın ö devim
   

 3. kan verin can verin hayat verin
   

 4. Kan Bağışının Hastalara Faydası

  1)Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip kan yapımı canlı tutulur.
  2)Verilen kanın yerine anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  3)Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  4)Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  5)Kan bağışlayan kişide baş ağrısı stres yüksek tansiyon yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  6)Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
  AIDS Hepatit B Hepatit C Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
  7)Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.
  Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:

  10) bağışta Bronz Madalya
  25) bağışta Gümüş Madalya
  35) bağışta Altın Madalya
  40) bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

  Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

  Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali açılışta yaptığı konuşmada toplumda insanın doğumundan ölümüne kadar aynı kan ile yaşamını sürdürdüğü gibi yanlış bir düşünce olduğunu söyledi. Aslında durumun hiç böyle olmadığını belirten Küçükali “Kan yani alyuvarlar en fazla 120 gün sonra vücutta ölüyor. Dalak bunu emiyor. İlik yerine yenisini yapıyor ve ciğer marifetiyle de kalp vücuda pompalıyor. Dalağın emdiği o kan vücuttan dışkı olarak dışarı atılıyor. Tercih bizim ya ölüm döşeğinde veya çok sıkıntılı olan bir hastaya o kanı veririz ya da dışkı olarak dışarıya atarız. Cenab-ı Allah her düzeni güzel yaratmış ama insanoğlunun da vücudundaki düzeni bir başka yaratmış. Bu bakımdan basite indirdiğimizde her insan mutlak suretle 90 veya 120 günde bir kan verebilir. Dünyada kan verme oranı yüzde 5′ler seviyesinde Türkiye’de ise yüzde 15′lar seviyesinde. Sürekli olarak yapabilirsek dünyadaki kan verme oranına yaklaşmış oluruz” dedi.

  Kan verme eksikliğinin vatandaşların duyarsızlığından olmadığını dile getiren Küçükali “Bunun eksikliği doğrudan doğruya bizden. Şöyle ki biz vatandaşa zaman zaman yapmış olduğumuz anketlerde soruyoruz. Diyoruz ki ‘Daha evvel kan verdiniz mi?’ ‘Vermedim’ diyor. ‘Neden vermediniz?’ diye soruyoruz ‘İstemediniz ki’ diyor. Doğru söylüyor. Bu anonslarla da şimdi bunu duyurmuş oluyoruz” diye konuştu.
   

 5. töbe ya dediklerinizin bununla hiç alakası yok ya....
  diyonuz kan bağışının veren kişiye önemi ama yanlış yanlış cümleler yazım hatası devrik cümleeeeeeeeeeeeeeeee...
  özür dilerim ama doğru söylüyorum....
  niye bu konuyla ilgili bütün siteler bunu kullanmış? =(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Bağışının Veren Kişiye Forum Tarih
Kan bağışının önemi kısaca Genel Sağlık 8 Nisan 2014
Doku bağışının yararları ve önemi kısaca Genel Sağlık 23 Mart 2014
Doku ve Organ Bağışının önemi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
6. Sınıf Kan Grupları ve Kan Bağışının Önemi Kısaca Eğitim Bilgileri 9 Ocak 2014
Kan Bağışının Önemi Nedir Kısaca Genel Sağlık 9 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş