Kan bağışı- Kan Bağışının Önemi İle ilgili Bilgi

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kan bağışı- Kan Bağışının Önemi İle ilgili Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kan Bagışı ve Bağışının Önemi

  Kan Bağışı Yaşam İçin Yapılan Bir Armağandır Ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır.Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir.  Kan, üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır.


  18 ve 65 yaş arası olan, sağlıklı, bulaşıcı hastalığı veya riski olmayan, 50 kg üzerinde kişiler kan bağışlayabilirler.


  Yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez bağışı yapmasıyla ülke ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır.


  Kan bağışlamak isteyen kişilere çok kapsamlı bir sorgulama uygulanır. Bu sorular sonunda kan vermeniz uygun bulunmayabilir, ancak bu sizin sağlıklı olmadığınız anlamına gelmez.


  Kan bağışlamaya uygun bulunursanız sizden steril ortamda 450 ml kan alınır. Kan verme işlemi ortalama 30 dakika sürer. Alınan kanın raf ömrü 35-42 gün arasıdır.
  Bu kanda 4 hastalık araştırılır; sarılık B, C, AIDS ve frengi. Bu testler negatif yani kanınız temiz bulunursa ihtiyacı olan hastaya verilir, çoğu durumda da yaşam kurtarır.
  Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezi’nde kan bağışlayan bağışçılarımıza kanlarında yapılan testlerin sonuçları açıklamalarla bildirilir, isteyen kişilere bu fırsatla hepatit B aşı programı uygulanır.


  Herkes için çok önemli olan kan grubu bilgisi ileri teknoloji ile bakılarak özel kan grup kartı verilir.


  Ayrıca hastanemizde üç kez kan bağışlayan bağışçılarımıza dilediği öğretim üyesi için ücretsiz muayene fişi verilir.


  Ancak herşeyin ötesinde eşsiz bir bağış olan kan bağışı hastalarımız için yerine başka bir şey konulmayan bir hediyedir, bizler de bağışçılarımıza minnet duyuyoruz.
  Bugün Özel Bir Şey Yapın, Kan Bağışlayın, Yaşam Armağan Edin.


  Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu

   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kan bağışının insan vücudu ve toplumsal açıdan önemi nedir ?

  Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir.Vücuttaki kan hiçbir zaman değişmez.Sürekli aynı kanı kullanırız.Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir.Ve bu vücut için yararlıdır.Ayrıca kan verdiğimiz kişileri düşünün..Her yıl yüzlerce insan ölüyor.Bu insanlar kan bekliyor.Kan vermek hem bizim sağlığımız hem kan bekleğen kişilerin hayatları bakımından çok önemlidir
  -KAN BAĞIŞININ ÖNEMİ-
  ”Kanamalı bir hastada ya da büyük bir ameliyatta 6-8 ünite kana ve 4-5 ünite taze donmuş plazmaya ihtiyaç vardır. Problemli gebelik dönemi geçiren ya da kanamalı hamile bir kadının yaşamını sürdürebilmesi için kan ve kan ürünlerine gereksinim duyar. Hayatları boyunca kan ve kan ürünlerini almak zorunda olan hemofili ve talesemi hastaları sizlerin kan bağışınızı bekliyor. Yenidoğan ve kanın değişmesi için çok taze kana ihtiyacı olan bebekler sizin kanınızı bekliyor. Ağır böbrek hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için kan ve kan ürünlerine ihtiyaçları var. Kan yapılamayan tek ilaçtır. Bir gün siz de kan ve ürünlerine gereksinim duyabilirsiniz. Bağışladığınız her kanla ücretsiz olarak kan grubu tespit edilerek, hepatit B, hepatit C, frengi ve AIDS testleri de yapılmaktadır.”


  Kan Vermenin Faydaları
  * Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

  * Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  * Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  * Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  * Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  * Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
  * Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

  Kimler kan verebilir?
  Donör: Kan bağışı yapan kişi.

  Yaş: 18 – 65 yaşları arasında olan her sağlıklı kişi kan verebilir.
  Sıklık: Erkekler,en sık 2 ayda bir; kadınlar ise, en sık 3 ayda bir olmak üzere ve yılda toplam 4 üniteyi geçmemek koşuluyla kan verebilirler.
  Vücut Ağırlığı: 50 kg’ın üzerinde olan herkes kan bağışı yapabilir.
  Miktar: Bağışlanan kan standart olarak 450 mL’dir. İnsan vücudunda toplam 5000-6000 mL kan olduğu düşünülürse, bu miktar, toplam kan hacminin sadece % 7,5-9′ u kadardır.Kan bağışını takiben, eksilen sıvı hacmi, damar dışındaki sıvının, damar içine geçmesiyle saatler içerisinde karşılanır. Hücrelerin yenilenmesi süreci ise, 2 ay kadardır. Düzenli aralıklarla yapılan kan bağışının sağlık açısından herhangi bir sakıncası olmadığı gibi, aksine bir çok yararı mevcuttur.  Anemi: Kansızlık, elbetteki kan bağışı için engeldir. Günlük yaşamın olağan sayılabilecek ve çoğunlukla psikolojik kaynaklı olan halsizlik, bitkinlik gibi durumlar, anemi olarak algılanmamalıdır. Anemi tanısı, kan testleriyle yapılmaktadır. Kan bağışı için kriter hemoglobin değeridir..  Saklama: Kanın saklanma süresi, torba içindeki antikoagülan solüsyonun niteliğine bağlıdır. Bugün kullanılmakta olan torbalarda bu süre 35-42 gündür.Bu süre, kanın tüketimi için fazlasıyla yeterli bir depolama süresidir.
  Alıntı.  Sterilite: Kan torbaları, tek kullanımlık ve steril olarak imal edilmektedir. Bu sebeple, kan bağışı sırasında donöre herhangi bir hastalık bulaştırılması söz konusu değildir.  Yan Etki: Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflatma, halsiz bırakma, kaşıntı ve bağımlılık gibi yan etkileri yoktur.  İlaç Kullanımı: Almış olduğunuz ilaçlar, kanınıza geçmektedir. Bu ilaçlardan bazıları kan bağışı yapmaya engel teşkil eder.Kan bağışından önce, eğer sağlığınız açısından mecbur değilseniz, ilaç almayınız. Almak durumundaysanız, kan verip veremeyeceğinizi kan merkezi doktorlarımıza danışabilirsiniz.


  1. Aspirin kullanımı: Kan bağışına engel değildir. Sadece, trombosit amaçlı kal alımında veya tromboferezde dikkat edilmelidir.
  2. Tegison (Sedef hastalığında kullanılan bir ilaç) kullananlar, ilacı kestikten 3 yıl sonra kan verebilir.
  3. Accutan veya benzeri retinoik asit türevi ilaçları kullananlar, ilacı bıraktıktan 4 hafta sonra gönüllü donör olabilir.
  4. Faktör konsantresi kullananlar, donör olamazlar.
  Tansiyon: Sistolik kan basıncı 180 mmHg’yı, diastolik kan basıncı ise, 100 mmHg’yı aşmamalıdır
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Nisan 2015

 3. Teşekkürler çok yardımcı oldu sayılır ama yinede tşk <3 <3 :D :D :p :p
   

 4. çok teşekkürler proje ödevimi yapabildim :)
   

 5. çok tşk ler sağolun :D:D:D::):):):):):)
   

 6. Cevap: Kan bağışı- Kan Bağışının Önemi İle ilgili Bilgi
   

 7. valla çok uzunhaaaaaaa
   

 8. Çok sağolun. Biz de bağış yapmaya çalışıyoruz ama yaş hala 12 :(
   

 9. >Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip kan yapımı canlı tutulur.
  >Verilen kanın yerine genç hücreler dolaşıma katıldığı için bağışçı bireyler daha dinç ve canlı olur.
  >Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  >Kan bağışlayan kişide baş ağrısı,stres,yüksel tansiyon,yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı vardır.
  >Kan bağışçısı her kan verdiğinde :AIDS,Hepatit B,C,Sifiliz ve kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olursunuz. buda benden olsun umarım yardımcı olmuşumdan
   

 10. çok güzel elinize sağlık♥:)
   

 11. teşekkürler sayenizde performansımı yapabilicem
   

 12. valla çok iyi oldu yksa sınıfta kalıyodum :D asdasdasd
   

 13. çok sağolun ödevimi yaptım
   

 14. çok iyi oldu ödevimden - almaktan kurtudum
   

 15. vallahi çok işe yaradı
   

 16. Çok güzel çok teşekkür ederim çok lazımdı
   

 17. çok saolun çok yardımcı oldunuz :D ama çok önemli tabi bu yüzden merak ettim yhaa
   

 18. sağolun çok tşk çok yardımcı oldu kan bağışı çok yapptım 19 yasındayım ama inanın ben çok kana ihtiyacı olan biriyim
   

 19. iyi ve başarılı bir site
   

 20. bence çok güzel çok saolllllllll tşk.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - bağışı Bağışının Önemi Forum Tarih
Kan bağışının önemi kısaca Genel Sağlık 8 Nisan 2014
Doku bağışının yararları ve önemi kısaca Genel Sağlık 23 Mart 2014
Doku ve Organ Bağışının önemi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
6. Sınıf Kan Grupları ve Kan Bağışının Önemi Kısaca Eğitim Bilgileri 9 Ocak 2014
Kan Bağışının Önemi Nedir Kısaca Genel Sağlık 9 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş