Kanın görevi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 19 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. Kanın görevi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kanın görevi nedir hadi doğru cevaplayın ama kanın görevi hakkında bilgi verir misiniz?
   

 2. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  KANIN GÖREVLERİ:


  Bir ya da birkaç hücreden oluşan ilkel canlı türleri yaşamlarını, bulundukları ortamda madde alışverişiyle sür*dürürler. Çoğunlukla sıvı olan bu ortamda madde alışverişi, doğrudan doğruya hücre yüzeyleri aracılığıyla yapılır.
  Oysa insan organizmasındaki hücreler, yaşaya*bilmek için dış ortamla dolaylı bir ilişki içindedirler. Kan, bu dolaylı İlişkinin en önemli aracılarından biridir.


  Kanın görevlerini şöyle özetleyebiliriz;

  1) Kan, oksijeni (O2) akciğerler*den dokulara taşır. Hücreler de oksijeni kandan alırlar ve enerji üretiminde kullanırlar. Enerji üretimi sırasında hücre içinde karbon dioksit (CO2} açığa çıkar. Açığa çıkan bu CO2, hücre dışına atılır. Kan, karbon dioksiti solunumla vücut dışına atılması için akciğerlere taşır.
  2] Sindirim sisteminde besinlerden emilen yağlar, amino asitler, glikoz ve su, kan ile dokulara taşınır. Böylece hücreler için gerekli olan temel besin, enerji maddeleri ve su sağlanmış olur.
  3) Kan taşıdığı hormonlar, vitaminler ve inorganik maddeler aracılığıyla hücreler ve organlar arasındaki iletişimi ve düzeni sağlar.
  4) Kan çeşit*li hücrelerin yardımıyla vücudu yabancı maddele*rin, mikroorganizmaların ve toksinlerin etkisin*den korur. Bu fonksiyonu fagositoz ve bağışıklık reaksiyonları ile yapar.
  5) Vücutta su ve tuz den*gesinin korunmasına yardım ederek bütün hücre*lerin belirli bir gerginlik içinde görevlerini sür*dürmelerini sağlar.
  6) Biyokimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ısıyı içine alır ve vücut yüze*yinden uzaklaşmasına yardım eder. Böylece vücut sıcaklığı belirli sınırlar içinde sabit tutar.
  7) Organizmada hücrelerdeki biyokimyasal etkinlik*ler sonucu ortaya’çıkan asit ve bazları, tampon maddeleri (kanda bulunan bikarbonat, fosfat, protein ve hemoglobin) ile nötrolize eder ya da bu asit ve bazları akciğer ve böbreklere taşıyarak organizmadan uzaklaştırır.
  8} Kan taşıdığı pıhtı*laşma faktörleri ile gerektiğinde pıhtı oluşturur ve kan kaybını Önler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kanın görevi nedir Forum Tarih
Kanın Görevleri Nelerdir Kanın Görevi Nedir Genel Sağlık 9 Ekim 2013
Başbakanın Görevi Nedir - Başbakan'ın Görevleri Diğer Mesleki Bilgiler 29 Kasım 2010
Kanına girmek ne demek Atasözleri & Deyimler 7 Ocak 2016
Kanın vücutta dolaşımını sağlayan yapı ve organlar Genel Sağlık 8 Aralık 2014
Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir Kısaca Genel Sağlık 4 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş