Kamuflaj - Kamuflaj Nedir - Kamuflaj Hakkında

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Kamuflaj - Kamuflaj Nedir - Kamuflaj Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kamuflaj, gözden gizlemek ya da gizlen*mek anlamına gelen Fransızca kökenli bir sözcüktür. Kamuflaj savaşta saldırılardan sa*kınmak ya da düşmanı şaşırtmak amacıyla sıkça başvurulan bir yöntemdir. Düzenli or*dular 18. yüzyıla kadar böyle bir yönteme başvurmadılar. Geçmişte askeri üniformala*rın, başka uluslarınkine ve sivil halkın giysile*rine benzememesine özel özen gösterilirdi. Bu yüzden Amerikan Bağımsızlık Savaşı sıra*sında kırmızı üniformalı İngiliz askerleri Kuzey Amerika ormanlarında dövüşürken açık hedefler durumundaydı. Daha sonra toprağa uyumlu bir renk olan haki, kara askerlerinin üniformalarının genel rengi oldu.
  Kamuflaj, bir askerlik terimi olarak ilk kez I. Dünya Savaşı sırasında yaygınlık kazandı. Özellikle II. Dünya Savaşı'nda etkili olan hava saldırılarına karşı askeri üniformalar, kasklar, toplar, tank ve kamyonlar boyanarak ya da yaprak ve çalılarla kaplanarak görün*mez duruma getiriliyordu. Bunun yanı sıra gelişen teknolojinin olanaklarını kullanan sa*vaş uzmanları, yapay gereçlerle sahte liman*lar, tersaneler ve kentler kurarak düşmanı şaşırtma yoluna gittiler. Günümüzde ileri teknoloji ürünlerinden elektronik, kızılötesi ve ısıya duyarlı aygıtlarla kamuflaj saptanarak, sahte ya da gizlenmiş nesneler ayırt edilebilmektedir.
  İnsanların çeşitli araç ve gereçlerle, önce*den tasarlayarak, bilinçli bir biçimde yaptığı işi, hayvanlar korunma içgüdüsüyle ve kalı*tımsal olarak yaparlar. Sözgelimi bukalemun*lar ışığın şiddetine bağlı olarak ya da korku, heyecan gibi duyguların doğrudan sinir siste*mini etkilemesiyle renk değiştirirler. Bazı kuşlar, sürüngenler ve böcekler, düşmanla*rından korunmak ya da avlarını yakalamak amacıyla renk ya da biçim değiştirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kamuflaj Kamuflaj Nedir Forum Tarih
KamufLaj ve KamufLaj makyaj Nedir ? Güzellik & Bakım 17 Eylül 2009
Tırtılların Kamuflaj Yapması Diğer Hayvanlar 10 Ocak 2011
Yeşil Kelebek Resmi - Kamuflaj Diğer Hayvanlar 27 Mart 2010
Valerie Çelebi Eserleri (Kamuflaj) Kitap, Resim ve Dergi 8 Haziran 2009
Doğadaki 'kamuflaj' Doğa Manzara Resimleri 6 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş