Kamu bankası aracı kurumunu kapatıyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda frmartuklu tarafından 19 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  Kamu bankası aracı kurumunu kapatıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1 yıl önce satışa çıkarılan Kalkınma Yatırım'a alıcı çıkmayınca, Kalkınma Bankası'nın genel müdürünün istemediği aracı kurumun kapatılması kararı alındı. Yeni genel müdür atanmasını beklerken kapatma kararını öğrenen çalışanlar ise şaşkın.

  Barış Erkaya'nın haberi
  11 Mayıs 1997'de kurulan Kalkınma Yatırım, kapatılan ilk kamu aracı kurumu olmak üzere. 2007 yılında Ankara'da Kızılay şubesi ile Ankara-Polatlı ve Bursa-İnegöl irtibat bürolarını kapatan aracı kurum şimdi de faaliyetlerini durdurmaya hazırlanıyor.
  Bir kamu bankası olan Kalkınma Bankası'nın yüzde 99.99'sına sahip olduğu Kalkınma Yatırım'ın çalışanları ise aracı kuruma yeni bir genel müdür atanmasını beklerken alınan bu kararla şaşkına dönmüş durumda. Bankanın aldığı ani kapatma kararının ardından aracı kurum çalışanlarına geleceklerinin ne olduğuyla ilgili de henüz bir açıklama yapılmadığı belirtiliyor. Banka tarafından mı işe alınacağı yoksa tazminatların ödenmesi yoluyla işten mi çıkarılacağı belirsiz olan aracı kurum çalışanları, şu sıralar bu sorulara banka yönetiminden verilecek yanıtı bekliyor.
  2008 yılının ağustos ayında bankanın kuruluş kanununun 21'inci maddesini gerekçe göstererek aracı kurumu satışa çıkaran Kalkınma Bankası, bu satışı talep gelmemesi nedeniyle gerçekleştirememişti. Kalkınma Bankası'nın kuruluş kanununun 21'inci maddesi ise bankanın amaçlarını gerçekleştirmek için iştirak satın alabileceği veya kurabileceği, fakat en fazla üç yıl içerisinde bu şirketlerdeki payını yüzde 50'nin altına düşürmesini zorunlu kılıyor. Kalkınma Bankası'nın satış girişimi de işte bu yasal zorunluluğa yoruluyordu. Kalkınma Bankası 8 Kasım 2009'da Sermaye Piyasası Kurulu'na faaliyetlerin 6 ay süreyle geçici olarak durdurulması için başvuruda bulunmuş, Kurul da geçen haftaki toplantısında 12 ay olarak uygulanan geçici faaliyet durdurma başvurusunu olumlu karşıladığını açıklamıştı.

  Yeni genel müdür beklerken

  Şirkete yakın kaynaklardan gelen bilgiler, aracı kurumun elden çıkarılması veya kapatılması yönündeki kararın Kalkınma Bankası'nın genel müdürünün aracı kurumu istememesi yönündeki tercihten kaynaklandığını söylüyor.
  Aracı kurumun eski genel müdürü olan Süleyman Ertan Tansöker'in 8 Eylül 2009 tarihindeki istifasının ardından şirketin genel müdürlüğünü Hazine İşlemleri Müdürü Çiğdem Özktürk vekaleten yürütmeye başladı. Diğer yandan 21 çalışanı bulunan aracı kurumda 31/12/2009'dan itibaren yürürlüğe girecek olan 1 yıllık geçici faaliyet durdurmanın gereğini yerine getirmek için hummalı çalışma da devam ediyor. Faaliyet durdurma kararının 1 yıl olarak belirlenmesinin ise aracı kurumun sermaye piyasalarında faaliyet yürütme lisansını kaybetmemek, ileride oluşabilecek bir isim satışı faaliyetinde sıkıntı yaşamamak amacını taşıdığına dikkat çekiliyor. Kalkınma Bankası'na yatırım danışmanlığı veren Kalkınma Menkul Değerler aynı zamanda bankanın 3 fonuyla birlikte kendine ait iki yatırım fonunun da yönetimini gerçekleştiriyor. Satış kararıyla birlikte bu fonların da hızla nakde döndürüldüğüne dikkat çekiliyor.

  Faiz kontratlarının 5'te 1'i

  İMKB Tahvil ve Bono Piyasası'ndaki işlem hacmi payı onbinde 1, hisse senetleri piyasasındaki toplam payı binde 1,4 olan aracı kurumun 2009 yılının dokuz aylık verilerine göre Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın toplam işlem hacmindeki payı da binde 5,9'u buluyor. Kalkınma Yatırım, 2009'un ilk dokuz ayında Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda yapılan emtia-faiz sözleşmeleri işlem hacminin ise beşte birini tek başına gerçekleştirdi.
  Sermaye piyasalarında halen Halk Yatırım, Ziraat Yatırım, Vakıf Yatırım gibi dev aracı kuruluşlar faaliyet yürütüyor.
  Referans
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kamu bankası aracı Forum Tarih
Belediye hangi kamu hizmetlerini gerçekleştirmektedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel yönetim muhtar kamu belediye seçim ne demektir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Sivil toplum kuruluşları hangi yollarla gündem ve kamuoyu oluştururlar kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017
Kamu hizmetlerinin yürütülmesinde yerel yönetimlerin rolü nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 14 Mayıs 2014
Kamuoyu nasıl oluşturulur kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 10 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş