Kambertepe Köyü Arıcak Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kambertepe Köyü Arıcak Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kambertepe Köyü Arıcak - Kambertepe Köyü Hakkında - Kambertepe Köyü Tanıtımı -Kambertepe Köyü Resimleri  İlçe: ARICAK - İl: ELAZIĞ

  Köy Muhtarı: HEYBET AYIK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]
  Telefon:

  0 (424) 786 11 01
  Cep Telefonu:

  0 (537) 701 55 92

  Demografik Bilgiler: [​IMG]
  Nüfusu:

  2000
  479

  1997
  443İle Uzaklığı:

  109 km
  İlçeye Uzaklığı:

  13 km
  Rakım:

  1200 m  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 479 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23510
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Arıcak
  Web Sitesi

  Kambertepe, Elazığ ilinin Arıcak ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı bir rivayete göre Zazakî'de "Ana ev" ya da "Ananın evi" anlamına gelen Key Dayktan ( şimdi ise Kedag yahut Kedak) gelmiştir. Çünkü şu anki yerleşim yerinde yalnız yaşayan yaşlı bir kadın(ana)olduğu rivayet edilir. Köyün tarihi oldukça eskidir. Bunu köyde nüfusun az olmasına rağmen en az 6-7 sülalenin(ailenin) olmasına bağlayabiliriz. Bunlar başta Şengül, Bulut , Gökçe, Kılınç, Uygur, Ayık vs. gibi soyadlarını taşıyan ailelerdir. Ayrıca köyde yaşlıların anlattıkları olaylar Kambertepe(Kedek) köyü halkının diğer Zaza'ların aksine 1000 li yıllardan beri buralarda, yani Akdağlar ve Küy Kason(Kasan Dağı) arasında yaşıyor olmasıdır.

  Köyde anlatılan bir başka rivayete göre şu anki Kambertepeliler buralara 1000 yıl önce Malazgirt Savaşından sonra yerleştikleri yönündedir. Hatta bunlara Kırk çadırlı oldukları için Kırklar denilirmiş ve Bu kırklar denilen grup harput'a gidip bizans beyinin kılıcını alırlar ve kaçmak için oldukça sarp ve engebeli olan şimdiki bölgeye yerleşirler.

  Kambertepe köyünün şimdiki yerleşkesi Kalek Tepesinin simetrik yamacına kuruludur ve köy oldukça engebelidir. Köyün ilerisinde Lemi denilen ormanlar vardır. Köyün eski yerleşkesi Ziyara Sipî denilen kayalık dağın dipleri olarak kabul edilir ve şimdiki yerleşkeye fazla uzak değildir. Buraya köy halkı "zîrabe" demektedir ve şu an bile orada yıkık bir cami mevcuttur. Bu camiyi Kedeklilerin yaptırdığı bilinmektedir. Köyün bir de eski bir değirmeni vardır. Bu da oldukça eski olması bakımından dikkate değer bir eserdir. Fakat şu an yıkık bir vaziyettedir. Şengül ailesine ait olduğu bilinir.


  Köyün diğer çevre köylere göre okuma oranı oldukça yüksektir. Eğitimli insan sayısı bakımından da hayli gelişmiştir. Bunun sebepleri köylülerin zamanında eğitime verdikleri büyük önemden kaynaklanmaktadır. Bu önemin neticesinde bugün bir çok kişi üniversite mezunudur. İçlerinde Doktor ,Mühendis, Öğretmen, Akademisyen, İşletmeci, Veteriner V.b olanlar mevcuttur.

  Eğitimli insan oranının, diğer çevre köylerin aksine, bu kadar yüksek olmasının bazı içsel ve dışsal sebepleri elbette vardır. Öncelikle 12 Eylül öncesi bu köyden üniversite mezunu tek bir kişi yokken 90'lı yıllardan itibaren aldığımızda yaklaşık 70-75 tane üniversite mezunu ve halen okuyan öğrencinin olması bu köyün eğitimdeki gelişmesini daha çarpıcı bir şekilde ortaya koymaktadır. bu içsel bir sebeptir. ailelerin eğitime verdikleri önemin göstergesidir. Ayrıca 80 öncesi üniversite mezunu olmamasının sebebi köyde ilkokul'un 1968 yılında kurulmuş olmasıdır. Bu nedenle de eğitimin ilk adımını köyde okuyan çocuklar, doğal olarak atamadılar. Başarının bir diğer sebebine değinecek olursak, şehre her okumaya giden öğrencinin, köyünden diğer öğrencileri buna teşvik etmesi çok önemli bir faktör olmuştur.artık buraya köy değil şehirde diyebiliriz.
  Coğrafya

  Elazığ iline 109 km, Arıcak ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün çevresini yüksek ve engebeli dağlar çevirmektedir ( Ziyar:2735 Kalek:2130 ). Ayrıca köyün tam ortasından, derin bir vadi içerisinden çay geçmektedir. Fakat bu çayın ismi bilinmemektedir. Üzerine köylüler tarafından iki set yapılmıştır. Bu setler suyu tutarak çayın 200m lik akış mesafesinde derin göller oluşturmasını sağlamıştır. Çoğunlukla yüzme amaçlı kullanılır. Köye ulaşmak için tırnik geçidini geçmek gerekir fakat bu da o kadar kolay değildir. Köy de bolca orman arazileri bulunur.

  Sizlere Kambertepe'de gördüklerimi anlatmak istedim...Kambertepe'de gezerken her an kafanmıza yerçekiminden dolayı güzel bir elma düşebilir çünkü köyün büyük genelinde elma ağaçları bulunmaktadır. Zazaca adı Bahçe Hüshon olan 5 Şengül kardeşin paylaştığı elma ağaçlarının çoğunluğunu oluşturduğu bahçede güzel anılarınız geçebilir. Orada çimlerin üzerinde otururken yakın bir yerlerden gelen ama görmediğiniz bir su akıntısının sesini yanınıza alıp, hiç görmediğiniz ve sesini daha hiç duymadığınız kuşların sesleriyle beraber yeşilliği ve sadeliği yaşayabilirsiniz. Biraz sonra kurumuş bir dere içinden geçerek çaya ulaşabilirsiniz fakat dere de hiç şahit olmadığınız harikulade ağaçların endamını, sarmaşıkları, ve sıcaklığı yaşamanızı tavsiye ederim. Çaya ulaşır ulaşmaz köylülerin setiyle karşılaşacaksınız ve az öteye baktığınızda küçük büyük her yaştan köy delikanlıların yaptıkları setin ardında kalan (küçük de olsa) su birikintisinde yüzdüklerini göreceksiniz. Kafanızı az kaldırırsanız Kalek dağının o dimdik yüksekliği sizi ona ulaşmanızın mümkün olamayacağını anlatır. Meşe ağaçları Kalek'ten düşen bulutlar gibi yavaş yavaş yükselir ve ardında gökyüzünü seyredalmanıza eşlik eder. Köye akşam ansızın gelir çünkü Kalek ve Ziyar dağları akşam olmadan güneşi hapseder, hapseder ki köy halkı serin bir vakit geçirsin. Çok şey var anlatılacak fakat bence bir filmi anlatmanın ne kadar duygu öldürdüğünü biliyorsak Kambertepe'yi de anlatmak böyle bir şeydir. Size tavsiyem Elazığ garajından Kambertepe'ye giden minibüslere binin ve güzelim duyguyu sizlerde yaşayın.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  700 (yazın bu nüfus 3 katına çıkmaktadır. halen 2000 Kambertepeli'nin başta Elazığ merkez olmak üzere Adana, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerde ikamet ettiği bilinmektedir.) ayrıca köy halkı Atatürk'ün köye 1934 de gelmesinden sonra Atatürkçü çizgisinden hiç sapmamıştır.inşallah sapmayacaktır....
  Ekonomi ve Yeraltı Kaynakları

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde değerli maden yatakları bulunmakta ama neden kullanılmadığı tam bilinmemektedir. bakır ve krom bunların başında gelmektdir. kedak'ta son araştırmalar dahilinde bakır rezervinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. bu konuya yönelik araştırmalar ve sondajlamalar başlatılmıştır.

  Köyde bol miktarda krom, demir ve bakır madeni olduğu bilinmektedir. Ayrıca köyün toprak yapısı içinde bolca değişik madenlerin olduğunu gösterir niteliktedir. Renkli sularında çıkması ayrıca bir yeraltı zenginliğine işaret etmekte ve köye doğal bir zenginlik katmaktadır...
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. tarihe göre seçilen köy ..
  2009.. -Ahmet Bulut

  2004 - Heybet Ayık
  1999 - Musa Şengül
  1994 - Mehmet Kılınç
  1989 - Ahmet Bulut
  1984 - Ahmet Bulut
  1979 - Mehmet Şengül
  1975 - YAŞAR Gökçe
  1974 - Hasan Uygur
  1969 - Veli Şengül
  1964 - Veli Şengül

  en iyi hizmet köye hizmet düşüncesine sahip olan kişiler en üstün karakterdir.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.neden yok denilmiş anlamış değilim nedense muhtar seçilen arkadaşlar seçildikten sonra hzmeti unutuyorlar neden hemşire talebinde bulunmuyorlar acaba. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. aslında bir köy için büyük değerler var fakat bu değerlerin farkında olmayan tamamen maddiyata değer veren halk oldumuz için yararlı değerlerle ilgilenemiyoruz gözlerimiz kör olmuş demek ki buyüzden var olan sağlık evine yok diyebiliyoruz sadece yazıklar olsun diyorum.

  kAYNAK:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kambertepe Köyü Arıcak Forum Tarih
Kambertepe İlköğretim Okulu Elazığ Arıcak Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş