Kamber Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kamber Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Kamber Köyü Talas - Kamber Köyü Hakkında Bilgiler - Kamber Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 515 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38280
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Talas
  Kamber, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ismi; "eskiden kervanyolu olarak kullanıldığından dolayı Ganlıbel idi.şimdi ki adı kamber olarak degişmiştir" şeklinde rivayetler olmakla birlikte köyün adının Osmanlı İmparatorluğu zamanında Koramaz Nahiyesine bağlı ve 1520 yılında iskan edilen gayri Müslimlerle meskun olan 9 haneli "KANBAR" Köyü'nden geldiği bilinmektedir.(*)


  1831 yılında yapılan nüfus sayımında adı "Karye Kanberlü" (Kanberlü Köyü) olarak geçen köyün 45 haneden oluşup 158 nüfusu olduğu belirtilmektedir. Bu nüfus sayımına göre köyde meskun olanların tamamı Müslümanlardan oluşmaktadır.

  Kültür
  Köyde birçok Türk mutfağından lezzetli yemekler mevcuttur. Bunlardan birkaç tanesi; Buğulu Mantıdır. Bu yemek, bildiğimiz Kayseri mantısının buharla pişirilmesiyle yapılır. Köy; düğün vb. değişik etkinliklerinde eski Türk gelenek ve göreneklerine sahip çıkan sayılı köylerdendir. Örneğin bahar bayramlarında okulun düzenlediği yarışmalar olur. Köyün Sosyal Yardımlaşma Derneği mevcuttur.

  Gezilip Görülecek Yerleri
  Köyün içinde bir mağara vardır. Mağaranın derinliği bilinmemektedir. Köy sakinleri tarafından yapılan keşif gezisinde mağaranın iç bölgelerine ulaşılamamıştır. Ekonomik olarak köy geneline faydası olacak maden ocakları bulunmuştur. Bir çok asfalt taşı ve de yapı taşları köyden çıkmaktadır. Köyün ekonomisine fazla bir etkisi olmasa da köye bir hareket sağladığı açıkça belli oluyor. Köyün en zengin oldugu kaynak içme suyudur.

  Coğrafya
  Kayseri iline 35 km, Talas ilçesine 30 km uzaklıktadır. Yazları kurak, kışları soğuk ve karlı geçer. Engebeli bir araziye sahiptir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. köy kışın soguk ve karlı olması cevre köylerle olan trafik engellemektedir.yazın ise çok sıcak olmasına rağmen yinede hafif kuraklık söz konusudur.bu da tarımla ilğilenen köy halkı için pekte önemsenecek bir konu degildir çünkü havaların sıcak gecmesin tarımmın kuruması ve harman zamanının oluşmasına sebeptir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 515
  2000 593
  1997 497
  1995 350

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık,inşaat işciliği ve halıcılığa dayalıdır. Türkiye'nin değişik yörelerinde yatırım yapmak amacıyla birçok esnafı vardır. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe büyük sanatkar elemanlar yetiştirmiştir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 _ Mehmet Babayiğit
  2004 - Cemal Töme
  1999 - Ferhat Yıldırım
  1994 - Ferhat yıldırım
  1989 - Hacıali Tütüncü
  1984 - Nazif Aksoy
  1980 - Ömer Susam
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu yoktur sadece ilkokul bulunmatadır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Hayırseverlerin yardımıyla köye yeni bir ilköğretim okulu yapılmaktadır. Köydeki sokaklar İller Bankasınca kilitli kaldırım taşıyla döşenmektedir.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kamber Köyü Hakkında Forum Tarih
Kamberli Köyü Hakkında Bilgi Saraykent Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010
Kamberlikaya Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kamberli Köyü Hakkında Bilgi Altınözü Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Akamber Köyü Hakkında Bilgi Altınözü Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Kamberler Köyü Hakkında Bilgi Kemalpaşa İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş