Kamalı Köyü Merkez Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kamalı Köyü Merkez Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kamalı Köyü -Kamalı Köyü Hakkında -Kamalı Köyü Tanıtımı - Kamalı Köyü Resimleri  Demografik Bilgiler:


  Nüfusu:2000

  1106

  İle Uzaklığı:20 km


  İlçeye Uzaklığı:20 km


  Sağlık Evi:Yok

  Sağlık Ocağı:Var / Faal Değil
  İlköğretim Okulu:Var / Faal Değil

  PTT Şubesi:Yok

  PTT Acentası:Var
  Su Şebekesi:Yok
  Kanalizasyon:Var

  Tarihi

  Gerçekte kamalın eski adı kamalos' tur.Kamalos ismi bulunduğu yerleşim yerinin eskiden rum yerleşim birimlerinin kalıntılarına raslanılmakta olup kamalos isminin de rumcadan geldiği bilinmektedir.Köyün tam olarak tarihi açısından pek bir bilgi olmasada söylenti ve rivayet- lere göre osmanlı dan evvel rumlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış ve osmanlı sonrası boşalan köye rus-osmanlı savaşı sırasında rusyada bulunan türklerin göç esnasında buralara yerleştikleri söylenilmekdedir. köyün adı esasen üç kardeşe dayanmaktadır.kamalos alanos mamados.bunlar üç rum kardeş üç ova diye tabir edilen şu anki yerleşim yerlerine kamalı alanlı ve meyvalı köylerine gelip yerleşmişler.bu köylerin isimleri bu şekilde anılmış ve devam etmiştir.

  Kültür

  Köyün [[geleneklerıne, göreneklerıne ve [[yemek|yemeklerine bagrı bır koy oldugu bılınmektedır. mısırcorbası vazgecilemeyenlerden

  Coğrafya

  Samsun merkezine 20 km uzaklıktadır. yeşil alanlarının %50 sini taş ocağı işletmecileri yüzünden köy yerleşkesinin bulunduğu tepenin güneybatı kısmında işletilen taş ocağının yeşil alan üzerine büyük tahribatlar nedeni ile kaybetmiş durumdadır.

  Acil olarak bu durumun ele alınması işletmecilerin doğaya yaptığı taribatların incelenmesini ve ağaçlandırma faaliyetleri başlatılmalıdır çevre dostlarına duyrulur recep ergen


  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1106
  1997 -

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  Seçim Yılı Muhtar

  2004 Halit Öz
  1999
  1994
  1989 ahmet gümüştekin
  1984 ahmet gümüştekin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.


  kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyde hala alt yapı sorunu tamamem bitmemiş olup kanalizasyon depolama yeri köy yerleşim merkezine yakın olmasından dolayı çevre sağlığını tehdit etmektedir... İçme suyu şebekesi yapılmasına rağmen hala sağlıklı bir şekilde dağıtım yapılamamakta,içme suyu sorunu hala devam etmektedir... Köy yöneticileri bu konu hakkında özverili çalışmalırını rica ederiz.ibütün kamalılar buraya..


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş