Kalsiyum Skorlama Testi Nedir

'Genel Sağlık' forumunda DeMSaL tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kalsiyum Skorlama Testi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kalsiyum skorlama


  [FONT=Trebuchet
  MS]Günümüzün en son teknoloji ürünlerinden birisi olan bilgisayarlı tomografi (BT) cihazıyla yapılan kalsiyum skorlama, kalp damarlarındaki kireçlenme miktarını ve buna bağlı olarak koroner arter hastalığı riskini ortaya koyan bir yöntemdir.

  Bu test koroner arter hastalığına ait belirgin yakınması olmayan, ancak buna yol açabilecek risk faktörleri (sigara, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, şişmanlık, yüksek tansiyon, aile öyküsü vb) taşıyan kişilerde koroner arter hastalığı ve kalp krizi gelişme riskini erken dönemde ortaya koyuyor.


  Kalsiyum skorlama yöntemi, anjiyo yönteminin yerini tutuyor mu?

  Gerek tanı koymada, gerekse hasta takibinde son derece önemli ve yararlı olan bu yöntem kesinlikle koroner anjiyografinin yerini tutmuyor. Ancak kalsiyum skorlaması, belki büyük popülasyonda koroner anjiyografi gereksinimlerini azaltacak bir yaklaşım olabilir. Zaten koroner anjiyografi bugün artık girişimsel bir yöntem olduğu için, çoğu kez tanı koymaktan ziyade, tanı konmuş hastaya uygulanacak by-pass, balon stent gibi girişimler için anatomik yol gösterici olarak kullanılan bir ileri yöntem.

  Dolayısıyla, koroner anjiyografi zaten kendi sahasında 'altın standart' olan bir yöntem ve bunlar birbirinin yerini tutmaz. Biri tamamen risk değerlendirmesidir, diğeri tanı ve tedaviye yol göstericidir.

  Yöntem kimlere uygulanabilir?

  Kalsiyum skorlama doğru hasta seçildiği taktirde oldukça başarılı sonuçlara ulaşılan bir tarama yöntemi. Ateroskleroz gibi ilerleme eğilimi olan bir hastalık için de kalsiyum skorlaması hasta takibi açısından son derece önemli. Ayrıca bu yöntem koroner yetersizlik açısından elimizde bazı şikayetler ve bazı risk faktörleri bulunan, bir yön belirlemek için ilave bir unsura ihtiyaç duyduğumuz orta popülasyonda da oldukça önem kazanıyor.

  Ne zaman kalsiyum skorlamaya ihtiyaç duyuluyor

  Koroner anjiyografi ile koroner damar içi görülebiliyor ama bu yöntem ancak tedavi ihtiyacı gösteren hastalarda kullanılıyor. Yani koroner anjiyografi by-pass, balon gibi koroner yetersizliği konusunda çok önemli delilleri olan, hatta tanısı konmuş hastalarda sınırlı sayıda yapılan girişimsel bir operasyon.

  Bunun için girişimsel olmayan, hastaya zarar vermeyen, çok pahalı olmayan tetkiklere ihtiyaç duyuluyor. İşte bu noktada gerek hekime, gerekse hastaya önemli kazanımlar sağlayan 'Koroner kalsiyum skorlama' işleminden bahsedebiliriz
  [/FONT]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalsiyum Skorlama Testi Forum Tarih
Ca Elementi - Kalsiyum Elementi ve Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Vücudumuzda Kalsiyum Olmasaydı Ne Olurdu? Konu Dışı Başlıklar 15 Kasım 2011
Kalsiyum Fazlalığı ve Zararları Hakkında Bilgi Genel Sağlık 19 Nisan 2011
Kalsiyum Kaynağı Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler 18 Haziran 2010
Sudaki Kalsiyum Ve Magnezyumun Faydaları Nelerdir Genel Sağlık 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş