Kalsiyum "colorectal" kanseri riskini azaltıyor

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kalsiyum "colorectal" kanseri riskini azaltıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalsiyum "colorectal" kanseri riskini azaltıyor

  [​IMG]

  Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması, vücuttaki kemikler için hayati önem taşıyan kalsiyumun (Ca) colorectal (kolonda veya rektumda oluşan bir kanser türü) kanser riskini de azaltabildiğini gösterdi.

  ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının 293 bin 907 erkek ve 198 bin 903 kadın denek üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek miktarda kalsiyum alan kişilerin kolorectal kansere yakalanma oranlarının en düşük düzeyde olduğu belirlendi.

  Çalışma kapsamında araştırmacılar 50 ile 71 yaş arasındaki denekleri 7 yıl boyunca yakından izledi ve deneklerin tüm gıda alımlarının kaydını tuttu.

  Ulusal Sağlık Enstitüsü içinde yer alan Kanser Enstitüsünün söz konusu çalışmasına katılan kadınlarda en fazla kalsiyum alan ilk yüzde 5'lik grubun en az kalsiyum alan ilk yüzde 5'lik gruba göre kolorectal kansere yakalanma riskinin yüzde 28 daha az olduğu tespit edildi. Erkek deneklerde isebu oran ise yüzde 21 olarak gözlendi.

  ABD'de dün yayınlanan "Journal Archives of Internal Medicine" dergisinde yer alan makalede, gıda veya destek olarak alınan kalsiyumun colorectal kanser riskini azalttığı vurgulanırken, süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerin yüksek oranda kalsiyum içerdiği kaydedildi.

  Kalsiyumun, osteoporozun engellenmesinde önem taşıdığı ifade edilen makalede, sindirim sistemindeki hücrelerin aşırı büyümesinin önlenmesi ve kalın bağırsağın mukoza zarındaki hasarın azaltılmasında da önemli rol oynadığı vurgulandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalsiyum colorectal kanseri Forum Tarih
Ca Elementi - Kalsiyum Elementi ve Özellikleri Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Vücudumuzda Kalsiyum Olmasaydı Ne Olurdu? Konu Dışı Başlıklar 15 Kasım 2011
Kalsiyum Fazlalığı ve Zararları Hakkında Bilgi Genel Sağlık 19 Nisan 2011
Kalsiyum Kaynağı Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler 18 Haziran 2010
Sudaki Kalsiyum Ve Magnezyumun Faydaları Nelerdir Genel Sağlık 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş