Kalpten ölümde dünya birincisiyiz

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 31 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kalpten ölümde dünya birincisiyiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada kalp hastalığına bağlı ölümde Türkiye’nin birinci, Kore’nin ise sonuncu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Sönmez, “Nedeni ise genetik, dengesiz beslenme ve aşırı sigara” dedi.

  Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, halkımızın kalp sağlığına gerekli özeni göstermediğini, beslenmesine dikkat etmediğini söyledi. Türkiye'de resmi verilere göre 2.5 milyon kalp hastası bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Sönmez, “Tespit edilemeyenlerinde hayli fazla olduğunu düşünüyoruz. Her yıl bu kişilerden yaklaşık 200 bini hayatını kaybediyor. Gelecek on yıl içerisinde bu sayılnın ikiye katlanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Son 3 yılda by- pass yapılan 30- 40 yaş arası kişi sayısının yüzde 30 arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Bingür Sönmez, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada kalp hastalığından en fazla ölümün Türkiye’de meydana geldiğini, en az ölümlerin ise Kore’de olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sönmez şöyle devam etti:
  “Türkiye’de 35- 70 yaş arası 100 bin ölümden 600’ü kalp hastalığından. Kore’de ise bu rakam 50. Bunun nedeni genetik yapımız, dengesiz beslenme ve aşırı sigaradır. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de çevre kirliliği ve nüfus artışı ile birlikte bu sayıların ikiye katlanması bekleniyor.”

  ‘DOKTORLAR DA KENDİLERİNE BAKMIYOR’

  Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, doktorların da yapılan araştırmalara göre kendilerine bakmadığının ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Sönmez, “Bugün sorun doktorların birçoğu tansiyonunu bilmiyor. Sağlıklı beslenmiyor. Bunların yanında sigarayı da çok içiyorlar” dedi. Gençlerin de fast food türü beslenme nedeneniyle, gelecek kuşaklarda çok ciddi sağlık sorunları çıkacağı uyarısında bulundu.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalpten ölümde dünya Forum Tarih
Kalpten Sözümüz Şiirler 21 Ekim 2009
Gönülden gönüle (kalpten kalbe) yol vardır. (Kalp kalbe karşıdır) Atasözleri & Deyimler 24 Mart 2009
Bir Besmele çek Kalpten İlahi Sözler Ezgiler 19 Mart 2009
Osmanlıda Saray Kaç Bölümden Oluşur Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2014
Sözel Bölümde Hangi Meslekler Vardır Üniversiteler 28 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş