Kalpte Allah Sevgisi ve Korkusu Dengesi Nasıl Kurulmalıdır?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Dine tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kalpte Allah Sevgisi ve Korkusu Dengesi Nasıl Kurulmalıdır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalpte Allah Sevgisi ve Korkusu Dengesi Nasıl Kurulmalıdır?  İslâma göre, kul, Allah’ı hem sevmeli hem de Ondan korkmalıdır.

  Cenab-ı Hakk, insan ruhunda korku ve sevgi denilen iki mühim his yaratmıştır. İnsan bu hisleri yaratılış gayesine uygun kullandığı takdirde dünya ve ahiret saadetine nail olur. Cenab-ı Hakk’ın Cemal ve Rahmeti muhabbeti icap ettiği gibi, Celal ve Azameti de korkuyu iktiza eder.

  Kul, Cenab-ı Hakk’ı sevmekle rahmetine mazhar olduğu gibi Ondan korkmakla da azabından kurtulur.

  Allah’ı sevmenin ölçüsü emirlerine riayet etmek, korkunun ölçüsü ise yasaklarından sakınmaktır. Bunların her ikisi de insanın saadet ve necatına vesile olurlar. Böylece insan ne Allah’ın rahmetinden ümit keser, ne de azabından emin olur.

  İnsan Allah’ı sevmekle kalben tatmin olur ve vicdanen huzur bulur. Muhabbetin en önemli üç kaynağı “kemal, cemal ve ihsandır”. Cenab-ı Hakk’ın bütün sıfatları hem sonsuz kemalde, hem de nihayet derecede güzeldir; ihsan ve keremi ise sonsuzdur. Buna göre, aklen ve vicdanen, insan muhabbetini ancak Allah’a hasretmelidir. Onun yarattığı mahlukatı sevmek ise Onun namına olduğu takdirde Allah katında makbuldür.

  İnsan, korku hissini de ancak Allah’a hasretmelidir. Çünkü Allah nihayetsiz celal, azamet ve kudret sahibidir. Öyle ise Allah’tan korkmak da hem aklın, hem de vicdanın gereğidir. Bir insanın kalbinde, Allah korkusu kemaliyle hakim olunca başka türlü korkulara mahal kalmaz. Zira Allah’tan korkan bir adam, hiçbir zaman başkasının hukukuna tecavüz etmez, hiç kimsenin canına, malına namusuna dokunmaz.

  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bu konuda şöyle buyururlar: “Hikmetin başı Allah korkusudur.” (El-Münâvî, Feyzü’l-Kadir-3:574)

  Toplum hayatının nizam ve ahengi Allah korkusuyla kaimdir ve onunla devam eder. Hak ve hukuk tanımamanın cezası, dünyada zillet ve ahirette İlâhî azaptır.

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalpte Allah Sevgisi Forum Tarih
Kalpte Üfürüm Nedir Genel Sağlık 14 Aralık 2011
Kalpte ritim bozukluğu Genel Sağlık 9 Aralık 2011
Kalpten Sözümüz Şiirler 21 Ekim 2009
Çocuklarda Kalpte Üfürüm Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Ağustos 2009
Gönülden gönüle (kalpten kalbe) yol vardır. (Kalp kalbe karşıdır) Atasözleri & Deyimler 24 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş