Kalp Yetmezliği Tanısında BNP Testi

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 13 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kalp Yetmezliği Tanısında BNP Testi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp Yetmezliği Tanısında BNP Testi

  BNP, kalbin ventriküllerinden (karıncık) salgılanan bir hormondur. Kalp, hepimizin bildiği kanı pompalama görevinin yanı sıra, vücudumuz için çok önemli rolü olan hormonlar da salgılar.
  BNP nedir?

  BNP, kalbin ventriküllerinden (karıncık) salgılanan bir hormondur. Kalp, hepimizin bildiği kanı pompalama görevinin yanı sıra, vücudumuz için çok önemli rolü olan hormonlar da salgılar. Bu hormonlar; Atriumlardan (kulakçık) salgılanan ANP ve Ventriküllerinden (karıncık) salgılanan BNP'dir.

  Kalbin duvarlarına kanın yaptığı basınç artıp ventrikül duva
  rlarını gerdiği zaman kalp duvarından BNP kana salınır ve düzeyi artar.

  BNP ne kadar zamandır bilinen bir test?

  1950 yılında ilk olarak Gauer, kalp ve böbrekler arasında hormonal bir bağlantı olduğunu buldu. Kalbin sağ Atriumunu gerdiğinde deney hayvanında idrar çıkışı ve idrarla normalden daha fazla tuz atılımı olduğunu gösterdi. 1982'de kalbin Atriumlarından ANP (Atrial Natriuretic Peptid: Atriumlardan salgılanan idrarla tuz atılımını sağlayan protein) denen hormonun salgılandığı saptandı.

  1988 yılında domuz beyninden salgılanan yapısal olarak ANP'ye benzeyen BNP (Brain Natriuretic Peptid: Beyinden salgılanan idrarla tuz atılımını Sağlayan protein) bulundu. Fakat daha sonra BNP'nin asıl kaynağının Ventriküller olduğu ve aslında beyinde çok az bulunduğu saptandı.

  BNP'nin vücuttaki etkisi nedir?

  BNP: Brain Natriuretic Peptid..
  Natriuretic, idrar ile tuz atılımı yaptığını ifade eder. BNP, vücuttaki fazla su ve tuzun atılımını sağlayarak, su ve tuz dengesi ve kan basıncının dengelenmesinde rol alır. Damar genişleticiler gibi etkisi vardır. Bu etkisi Renin Angiotensin Aldosteron sistemi ile dengelenir. Her iki sistem de vücudun su ve tuz dengesinin sağlanmasında rol oynar.

  BNP ve NT-PRO BNP'nin farkı nedir?

  Kalp duvarındaki kaslardan hücre içine BNP ilk olarak daha büyük bir molekül olarak salgılanır. Hücre içinde bu büyük molekül ikiye parçalanır. Parçalardan biri Pro-BNP’dir. Kalp gerildiği zaman kas hücresindeki PRO BNP kana verilince NT-PRO BNP ve BNP olarak yine iki farklı yapıya ayrılır. Vücutta etki gösteren aktif hormon BNP’dir. Fakat çok kısa sürede kandan kaybolduğu için PRO BNP seviyesini ölçmek çok daha güvenilir sonuç verir. Kanda daha uzun süre var olan, günün her saatinde eşit miktarda salgılanan NT-PRO BNP ölçümü tercih edilir.

  Hangi durumlarda BNP’ye baktırmak gerekir?

  Bir sınıflandırma yapmamız gerekirse bu testin 3 ayrı alanda kullanıldığını söyleyebiliriz.

  1-Sol Ventrikül fonksiyon bozukluğunu saptamak için ilk basamak testi olarak, Ekokardiografi yapılacak hastaları saptamak amacıyla kullanılabilir. Birçok klinik çalışmada, kalbin kan pompalama fonksiyonu azaldığında BNP'nin arttığı saptanıp, kalp yetmezliği tanısında ilk basamakta kullanılabilecek bir test olduğu belirtilmiştir.

  2- Kalp yetmezliği tedavisi yapılan hastalarda tedavinin izlenmesinde kullanılır. Testin bu alanda kullanıma girmesinin ardından tüm kalp-damar olaylarında yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma meydana geldiği bazı tıbbi yayınlarda belirtilmiştir. .

  3- Kalp krizi geçiren ve kalp yetmezliği olan hastaların hastalık gidişatının izlenmesi için birçok klinik çalışmada kalbin kalbin kan pompalama fonksiyonu azaldığında BNP’nin arttığı saptanmış, böylece kalp yetmezliği tanısında ilk basamakta kullanılabilecek bir test olduğu kanıtlanmıştır.

  BNP’nin kalp yetmezliği ile ilişkisi nedir?

  Kalp yetmezliği, kalp- damar hastalıkları içinde ölüme en fazla neden olanlarındandır. Bu nedenle hastalığın henüz başında iken yakalanıp tanı konulması ve bir an önce tedaviye başlanması çok önemlidir. Nefes darlığı, yorgunluk ve ödem, en sık rastlanan kalp yetmezliği şikayetlerinden olmalarına karşın, bu hastalık dışında da görülebilirler. Özellikle yaşlılarda ve aşırı kilolu kişilerde erken dönem kalp yetmezliğinde ise hastaların genellikle hiçbin şikayeti yoktur ve tanı koymak oldukça zordur. Hatalı tanı da hastanın hayatına mal olabilir. Çünkü kalp yetmezliği olmayan kişilerde yetmezlik tedavisi gerçekten zararlı olabilir. Bu nedenle erken tanı ve doğru tedavi ölüm oranını düşürür.

  BNP başka durumlarda artabilirmi?

  Kalp yetmezliğinin olmadığı bazı diğer hastalıklarda da BNP’nin arttığı görülür. Vücutta sıvı yüklenmesine neden olan Atrial hipertasniyon ve santral kan hacmini artıran bazı hastalıklarda (Örneğin böbrek yetmezliği, pulmoner Hipertansiyon, Arteriel Hipertansiyon, Siroz) BNP’yi yüksek bulabiliriz.

  BNP’nin yerine başka yöntemlerle kalp yetmezliği tanısı konulamaz mı?

  Kalp yetmezliği tanısı koymak için günümüzde var olan en güvenilir tanı yöntemleri arasında Ekokardiyografi, Kardiak Manyetik Rezonans Görüntüleme gibi yöntemler vardır. Fakat bu seçenekler hem pahalıdır, hemde günlük kullanıma girmiş pratik testler değildir. BNP; hızlı, ucuz, güvenilir ve günün her saatinde aynı şekilde güvenli sonuç alınabilen bir test olduğu için ilk basamakta tercih edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp Yetmezliği Tanısında Forum Tarih
Konjestif Kalp Yetmezliği Genel Sağlık 20 Ocak 2010
kalp yetmezliği ve hastalıkları Genel Sağlık 16 Şubat 2009
Alkol kalp yetmezliğine neden oluyor Genel Sağlık 29 Kasım 2008
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş