Kalp ve Beyin İçin Vitamin

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Kalp ve Beyin İçin Vitamin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp ve Beyin İçin Vitamin

  Almanya'da yapılan son araştırmalar, vitaminlerin hem kalp ve beyin için, hem de kansere karşı korunma açısından vazgeçilmez olduğunu ortaya koydu. Vücuttaki zehirlere karşı en etkili vitaminler, kara üzümle çilekte bulunuyor. Narenciye ürünleri de sağlık deposu. Ancak elma ve armut, yaygın önyargının aksine diğer meyveler kadar iddialı değil.

  Amerikan ürünü doğal özlü vitamin tabletleri, bugün dünyanın dört bir yanında milyonlarca satıyor. Ancak bütün uzmanlar, şu noktaya dikkat çekiyorlar: ‘‘Hiçbir vitamin tableti, taze sebze ve meyvenin yerini tutamaz.’’ Bununla birlikte doğal vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde vitamin tabletlerinin kullanılması da kaçınılmaz oluyor.

  Tıp dünyasında yapılan yeni araştırmalar, vitaminlerin insan sağlığı açısından üstlendiği rolün sanıldığından çok daha geniş bir yelpaze içinde gerçekleştiğini ortaya koymakta. Vitaminlerin yalnızca ‘‘Soğuk algınlığına karşı bire bir’’ görüldüğü günler, artık gerilerde kaldı. Batılı ülkelerde hekimler, birçok sağlık sorunu için vitaminlere başvuruyorlar. Örneğin kalp hastalıkları riskini azaltmak için E vitamini öneriliyor.

  KALP KRİZİ RİSKİ

  Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma vitamin kullanımı açısından ‘‘devrim’’ kabul ediliyor. Bu araştırma çerçevesinde damar tıkanıklığı görülen 2002 hastaya bir buçuk yıl süreyle E vitamini verildi. Bu süre sonunda hastalarda kalp krizi riskinin yüzde 47 oranında azaldığı tespit edildi.

  KANSERE BİRE BİR

  Amerikan Harvard Üniversitesi'nin bir araştırması ise taze sebze ve meyvelerin özellikle menopoz dönemi öncesindeki kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığını ortaya koydu. Araştırmaya göre günde 5 porsiyondan fazla sebze ve meyve yiyen kadınların kansere yakalanma riski, günde 2 porsiyondan az yiyen kadınlara göre yüzde 23 oranında daha düşük.

  ZİHNİ AÇIYOR

  Vitaminler sadece kalbe değil, insan zihnine de iyi geliyor. İnsan daha iyi düşünüp duygularını yaşayabiliyor. New York'ta 341 Alzheimer hastası arasında yapılan bir araştırma, E vitamini sayesinde beyin hücrelerinin ölümünün geciktirilebileceğini ortaya çıkardı. Halen ABD ve Kanada'daki 80 klinikte yürütülmekte olan çalışmaların sonuçları alındıktan sonra daha kesin veriler elde edilmiş olacak.

  Hücreleri koruyor

  Vitaminlerin insan sağlığı için, sindirim sistemi dışında, harici kullanım alanı da giderek yaygınlaşıyor. Kozmetik araştırmacıları, hücre koruyucu A, C ve E vitamini içeren kremlerin cildin sıkılaştırılması ve canlandırılmasında çok etkili olduğunu belirtiyorlar. Bu kremlerin kırışıkları azalttığı da klinik deneylerle kanıtlanmış durumda. Ayrıca güneş süt ve yağlarının içerdiği A vitaminleri de deri kanserine karşı maksimum koruma sağlıyor. Düsseldorf Üniversitesi'nin bu alanda yaptığı, henüz yayınlanmamış bir araştırmaya göre, insan vücudunun A vitaminine dönüştürdüğü ‘‘Beta-Karotin’’ dahili olarak kullanıldığı takdirde koruma görevini de yerine getiriyor

  Saçlar
  Biotin

  Beyin

  Beta-karoten A vitamini B1 vitamini B2 vitamini
  B6 vitamini B12 vitamini C vitamini E vitamini

  Gözler

  A vitamini E vitamini

  DİŞ VE DİŞETİ

  A vitamini C vitamini D vitamini E vitamini

  Böbrekler

  B2 vitamini

  Eklemler

  B2 vitamini D vitamini E vitamini

  Bağışıklık sis.

  Pantoten asidi A vitamini B6 vitamini B12 vitamini
  C vitamini E vitamini

  Kalp -Akciğerler -MİDE -Bağırsak -Tırnaklar

  Folik asit Beta-karoten Folik asit C vitamini

  E vitamini Beta-karoten Folik asit B6 vitamini B12 vitamini E vitamini Niacin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp Beyin İçin Forum Tarih
Duygunun Merkezi Kalp mi, Beyin mi? Psikoloji 3 Aralık 2008
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş