Kalp Ve Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kalp Ve Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp Ve Şeker Hastalarına Bayram Uyarısı

  [​IMG]

  ERCİYES Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, Kurban Bayramı'nda et ve şeker tüketiminin arttığını hatırlatarak şeker, kalp damar, tansiyon hastalarını uyardı. Prof.Dr. Oğuzhan, “Şeker, tansiyon, kalp damar hastaları, sağlıkları için ısrarlı ikramları geri çevirmesini bilsinler” dedi.

  Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi şeker ve et tüketimi konusunda önerilerde bulundu. Bayramda herkesin et ve şeker tüketimine dikkat etmesini özellikle de şeker, kalp damar ve tansiyon hastalarının daha titiz davranmasını öneren Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, şöyle dedi:

  “Kırmızı etin yağlı tarafının fazla miktarda tüketiminden kaçınılmalı. Kırmızı et, yağsız yerinden haşlama olarak tercih edilmeli. Fazla miktarda sucuk içi tüketiminden de kaçınılmalı. Aksi durumda yağlı kırmızı etle yapılan kavurmaların çok miktarda tüketimi kolesterolün yükselmesine neden olmakta, şeker, kalp damar ve tansiyon hastaları için ciddi sağlık riski doğurmaktadır. Biz bu tür hastalara kurban eti tüketmesin demiyoruz. Yağsız yerinden haşlama olarak az miktarda yesinler. Şeker, tansiyon, kalp damar hastasının çok sayıda evde aynı ikramla karşılaştığı düşünüldüğünde, sonuç hüsran demektir. Hastalara önerimiz; sağlıkları için ısrarlı ikramları geri çevirmesini bilsinler, gerekirse ısrarı yapan kişiyi kibarca üzsünler.”

  Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, kurbanlık hayvanın kesimi konusunda da şeker, kalp damar ve tansiyon grubu hastalara uyarılarını sürdürdü. Prof.Dr. Oğuzhan, özellikle, büyükbaş kurbanlıkların kesiminin zor olduğunu ve büyük efor gerektirdiğini hatırlatırken, “Kişi şeker, kalp- damar ya da tansiyon hastası, hem de aşırı heyecanlı ise, kurbanı kendisi kesmemeli. Çünkü bu durumda çok heyecanlanacak, kalbini çok zorlayacaktır. Bu kişilerin kesim sırasında kriz geçirmemesi için kurbanlarını başkasına kestirmeleri gereki” diye konuştu.

  Prof.Dr. Abdurrahman Oğuzhan, halk arasında koyun etinin sığır etine oranla daha yağlı ve vücuda daha zararlı olduğu anlayışının hakim olduğunu hatırlattı. Prof.Dr. Oğuzhan, koyunların sığır gibi hayvanlara göre daha doğal beslendiğini bu nedenle besin değerinin daha yüksek olduğunu bildirirken “Fakat koyun eti tüketirken de yine yağsız yerinden, haşlama olarak tüketmeye dikkat etmek gerekir” diye ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp Şeker Hastalarına Forum Tarih
Şeker hastalığı ilacı kalp krizi riskine yol açıyor Genel Sağlık 8 Mart 2010
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş