Kalp sağlığı için haftada 3 gün spor gerekli

'Genel Sağlık' forumunda DilzaR tarafından 17 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Kalp sağlığı için haftada 3 gün spor gerekli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kalp sağlığı için haftada 3 gün spor gerekli
  Erişkin yaşta kalp - damar hastalıklarından korunmak, çocukluktan itibaren bazı risk faktörlerinin önlenmesi ile mümkün.
  Amerikan Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Dr. Genco Yücel, özellikle yarışmalı sporlara hazırlanan ve ailevi risk faktörleri taşıyan çocukların sağlıklı şekilde spor aktivitelerine katılabilmeleri için bazı testlerden geçmesi gerektiğini belirtti.
  KARDİYOLOJİK DEĞERLENDİRME
  Fiziksel olarak aktif kişilerin kalp-damar hastalıkları riski düşük olduğunu vurgulayan Dr. Yücel konuya ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Çocukların çeşitli sportif aktivitelere haftada en az 3 kez, 30-60 dakikalık süreyi kapsayacak şekilde katılmaları gerekir. Ancak spor yapan çocuk ve gençlere, bazı koşullarda kardiyolojik değerlendirmeler yapılması gerekir. Bu koşullar; özellikle çocuğun egzersiz sırasında göğüs ağrısı, baş dönmesi, bayılma gibi yakınmalarının olması ve ailede 50 yaşından önce ani kaybedilen bir bireyin varlığıdır. Yarışmalı sporlara hazırlanan ve ailevi risk taşıyan çocukların spor aktivitelerine katılabilmeleri için testlerden geçmesi gerekir.”
   

Bu Sayfayı Paylaş