Kalp krizi riskini önceden belirleyen test

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kalp krizi riskini önceden belirleyen test konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kalp krizi riskini önceden belirleyen test

  [​IMG]

  Kişilerin kalp krizi riski taşıyıp taşımadığını ölçecek basit ve düşük maliyetli yeni bir kan testi geliştirildi. Bu test tansiyon ve kolesterol testleriyle beraber olağan kontrollerin rutin bir parçası haline gelecek. ​  Geniş çaplı yeni bir araştırma, bu test sayesinde düşük kolesterol seviyesine sahip, sağlıklı görünen kişilerde bile kalp krizi veya rahatsızlığı riski olup olmadığını belirleyebilecek. San Francisco Chronicle'ın haberine göre, test belirli bir proteinin miktarında önemli bir artış olduğunu ortaya koyarsa, bu kişiler yaygın kullanılan statin ilaçlar alarak kalp krizi riskini azaltacak.
  CRP olarak bilinen bu test, duyarlı C-reaktif proteinin kandaki seviyesinde artış olup olmadığını ölçüyor. Çünkü böyle bir artış, artan kalp krizi riski ile ilişkilendirilen iltihabın bir göstergesi.
  Kalp uzmanları 26 ülkeden 18 bin kişiyi kapsayan bu çalışmanın pek çok hastaya fayda sağlayacağını söylüyor. Yaklaşık 20 dolara mal olan testin, özellikle tedavinin şekline karar vermekte yardımcı olacağına inanılıyor.
  Ancak bazı uzmanlar, çalışma kalp ilacı üreten bir firma tarafından finanse edildiği için sonuçlara karşı daha temkinli. Diğer bir grup ise, incelemede yer alan deneklerin 50 yaşın üstündekilerden oluşması ve gençleri içermemesi sebebiyle çalışmanın yetersiz olduğunu öne sürüyor. ​

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp krizi riskini Forum Tarih
Amerikan Prevention Dergisinden kalp krizi riskini azaltmanın yolları Genel Sağlık 4 Nisan 2010
Kalp krizi riskini nasıl azaltabilirsiniz? Genel Sağlık 10 Kasım 2009
Kalp krizi riskini ortadan kaldırmanın yolları Genel Sağlık 29 Eylül 2009
Kalp krizi geçirme riskini mezura ile ölçün Genel Sağlık 28 Nisan 2009
Kalp krizi riskini yüzde 50 azaltan hap üretildi Genel Sağlık 31 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş