Kalp krizi riski hesaplanabiliyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

  1. NeslisH

    NeslisH Özel Üye

    Kalp krizi riski hesaplanabiliyor konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    AMASYA (İHA) - Prof. Dr. Aydın Tunçkale, bir takım ölçümlerle kalp krizi ve felç geçirme riskinin hesaplanabildiğini ve ilaçlarla bu riskin azaltılabildiğini söyledi.

    Amasya Tabip Odası tarafından düzenlenen seminere katılmak üzere Amasya'ya gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Dahiliye Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tunçkale, doktorlara kalp hastalıklarının önüne geçmek için daha önceden yapılacak müdahaleleri anlattı. Tabip Odası Başkanı Dr. Nurdoğan Karadağlıoğlu, Amasya ve ilçelerinde görev yapan uzman doktorlar ve aile hekimlerinin yanı sıra sağlık çalışanlarının katıldığı seminerde, Türkiye'de ölümlerin ilk sırasında yer alan kalp hastalıklarından korunmanın yollarını ve erken teşhis ile yapılacak tedavi sürecine değinen Prof. Dr. Tunçkale, "Hekim bir takım ölçümlerle kişinin kalp krizi ve felç geçirme riskini hesaplayabiliyor. Daha da önemlisi bir takım ilaçlarla bu riski azaltabiliyoruz, yani kişilerin ömrünü uzatabiliyoruz. Kalp krizi veya felç geçirme risklerini ortadan kaldırabiliyoruz" diye konuştu.

    Kalp hastalıklarının önlenmesi ve bu hastalığın tedavisi için bazı uyarılarda bulunan Prof. Dr. Tunçkale, "Mutlaka sigarının bırakılması gerekiyor, düzenli egzersiz yapılması ve mutlaka meyve sebze yenilmesi, mutlaka tansiyon ilaçlarının her gün düzenli alınması gerekiyor. Belli yaşın üzerindeki insanların mutlaka kan sulandırıcı olarak bebe aspirini kullanması, bazı insanların mutlaka statin denilen kolesterol düşürücü ilaçlarını almaları gerekiyor. Bunların hepsi bir arada kalp krizi riskini düşürüyor" şeklinde konuştu.mynet
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp krizi riski Forum Tarih
Diyabet ilacının yol açtığı kalp krizi riski Genel Sağlık 14 Temmuz 2010
Amerikan Prevention Dergisinden kalp krizi riskini azaltmanın yolları Genel Sağlık 4 Nisan 2010
Şeker hastalığı ilacı kalp krizi riskine yol açıyor Genel Sağlık 8 Mart 2010
Fazla Tuz Kullanımı ve Kalp Krizi Riski Genel Sağlık 7 Mart 2010
Kalp krizi riskini nasıl azaltabilirsiniz? Genel Sağlık 10 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş