"Kalp krizi geçirmek üzereyken öksürün"

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  "Kalp krizi geçirmek üzereyken öksürün" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KAYSERİ (İHA) - Uzmanlar, kalp krizi geçireceğini anlayan kişinin, sürekli derin nefes alarak ve şiddetli öksürerek, krizin önüne geçebileceğini söyledi.
  Kardiyoloji Uzmanı Uzman Dr. Muzaffer Yılmaz, kalp krizi geçirecek kişinin, sancının başladığı andan itibaren devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek, krizinin etkisinin azaltılabileceğini kaydetti. Uzman Dr. Yılmaz, kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, öksürük yöntemi ile derin nefes almanın, akciğerlere ulaşan oksijen miktarını artıracağını, şiddetli öksürüğün ise kalbi sıkıştırarak kan dolaşımının sürmesini sağlayacağını belirtti.
  Aniden gelen kalp krizlerine karşı herkesin bilinçli olması gerektiğini söyleyen Uzman Dr. Yılmaz, "Kalp krizi geçireceğini anlayan bir kişinin, kalp ağrısının başlamasıyla insanın bilincini yitirmesi arasında çok kısa bir süre vardır. Bu nedenle kişinin yanında kimse olmadığı bu süre içerisinde bahsettiğimiz yöntem uygulanabilirse, kalp krizi önlenebilir. Kolunuzda ve göğsünüze kalp krizine ilişkin sancının girmesinin hemen ardından en geç 10 saniye içinde devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürmek gerekir. Her öksürükten önce derin nefes alınmalı ve öksürük sanki balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürmeye, profesyonel yardım gelene kadar, her iki saniyede bir devam edilmelidir. Bu yöntem uygulanarak kalp krizinin etkisi azaltılabilir" ifadelerini kullandı.
   

Bu Sayfayı Paylaş