Kalp kapakçığı tedavisinde yeni yöntem

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kalp kapakçığı tedavisinde yeni yöntem konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ULUDAĞ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Murat Biçer, kalp kapakçığı ameliyatlarında metal veya biyolojik kalp kapakçığı takılması yerine hastanın kendi kalp kapakçığının tamir etmeye başladıklarını söyledi.

  Son dönemlerde 15 hastayı bu şekilde sağlıklarına kavuşturduklarını açıklayan Dr Biçer, “Böylece hastalarımız sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmıyor” dedi.

  Kalp ameliyatlarında hastanın kalp kapakçığının tamir edilmesi, yeni kapakçık takılmasının önüne geçti. Metal veya biyolojik kalp kapakçıkları yerine hastaların kendi kalp kapakçıklarının tamir edilmesi, hem ömür boyu ilaç kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor hem de kalp hastasının ömrünü uzatıyor.

  YAŞAM BOYU İLAÇ KULLANMA ÖNLENİYOR

  UÜ Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Murat Biçer, kalp kapakçığı ameliyatlarında metal veya biyolojik kalp kapakçığı takılması yerine hastanın kendi kalp kapakçığının tamir etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Bu tedavi sistemi ile hastaların yaşamları boyunca yan etkileri olabilecek ilaç kullanma zorunluluğunda kalmayacağını belirten Dr. Biçer şunları söyledi:

  “Suni kalp kapakçığı takılan hastalar, kanı sulandırıcı ilaçlar kullanmak zorundalar. Metal kapakçıkta her zaman enfeksiyon riski var. İlaçların yan etkileri doğabiliyor. Biyolojik kalp kapakçıkları ise genç hastalarda 10- 15 yıl sonra bozulmaya uğrayabiliyor ve yeni bir ameliyat gerekebiliyor. Yeni kapakçık takılması yerine kapakçık tamiratı kalp hastalarını ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtarıyor ve daha uzun ömür sağlıyor.”

  2.5 SAATTE TAMİRAT

  UÜ Tıp Fakültesi’nde kalp kapakçığı tamir edilen 15 hastanın sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini anlatan Dr. Murat Biçer “Kapakçığı tamir edilen hastalarımızın, 6 aylık periyotlar halinde eko kontrollerini yapıyoruz. Hiçbir hastamızda problem çıkmadı” diye konuştu.

  Yeni kapakçık takılan hastaların hem hastanede yatış süresinin uzadığını hem de ilaç maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çeken Dr. Biçer, “Kapakçık tamiratı, maliyet ve hasta konforu açısından gelişmiş ülkelerde tercih ediliyor. Kapakçık tamiratı ameliyatı hastanın ameliyathaneye girip çıkma süresi olarak 2, 2.5 saatte tamamlanıyor” dedi.

  [​IMG]
   

 2. fikretkoçak

  fikretkoçak Yeni Üye

  herşeye rağmen bağlanmalı hayata
  alabildiyimiz son nefese kadar
  yüreyimizin son atışına kadar
  her zaman bir umutla yaşamalı
  ve ne zaman o umudun gerçekleşeceyini
  asla tahmin edemeyiz.
  insan yaşayabildiyini yaşar ancak
  ve her insan bir inanca sahip olmalı
  eğer bizi allah yarattıysa elbetteki o alır ancak
  dünya yorucu dünya ama bu dünya önemsiz dünya
  kalp kapakçıklarımla her gün kavga ediyorum
  ama ölsemde hiç üzülmüyorum isyanda etmiyorum
  çünkü ben gerçek hayata gidiyorum...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp kapakçığı tedavisinde Forum Tarih
Kalp Kapakçığı Ameliyatında Risk Nedir Genel Sağlık 6 Aralık 2011
Kalp Kapakçığı Ameliyatı Nasıl Olur Genel Sağlık 6 Aralık 2011
Kalp Kapakçığı Hastalıkları Belirtileri Genel Sağlık 6 Aralık 2011
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş