Kalp hastalarına soğuk uyarısı

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 2 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kalp hastalarına soğuk uyarısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KÜTAHYA (İHA) - Soğuk havaların kalp rahatsızlığı bulunanlar için risk teşkil ettiği bildirildi. Kış mevsiminde hava sıcaklıklarının düşmesine paralel olarak kalp krizi riskinin arttığına dikkati çeken Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nin Kalp ve Damar Hastalıkları Mütehassısı Enis Koçak, kalp rahatsızlığı olan vatandaşlara ikazlarda bulundu. Koçak, "Biz, kardiyoloji uzmanları olarak hastalarımıza yürüyüş tavsiye ediyoruz. Ancak kış aylarında havaların soğumasıyla yürüyüşe ara verilmeli. Özellikle tok karnına soğukta yürüyüş yapılması kalp krizi riskini artıyor" dedi.

  Vücut ısısının normalde 37 derece olduğunu hatırlatan Dr. Koçak, "Soğuk havalarda vücut ısısının düşmesine paralel olarak damarlarda büzülme oluyor. Tıp dilinde 'hipotemi' olarak adlandırdığımız bu vaka, özellikle kalp rahatsızlığından muzdarip olan insanları daha fazla etkiliyor. Bu yüzden kalp rahatsızlığı bulunanlar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalı" diye konuştu.
  Soğuk havalarda nezle, grip gibi enfeksiyonel hastalıkların artış gösterdiğini de bildiren Koçak, soğukta akciğerlerin kalp üzerine yükünün ağırlaştığını, bu durumun ise kalp yetersizliğine sebebiyet verdiğini sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp hastalarına soğuk Forum Tarih
Kalp hastalarına meditasyon önerisi Genel Sağlık 19 Kasım 2009
Kalp hastalarına ameliyatsız tedavi mudahelesi Genel Sağlık 8 Mayıs 2009
Kalp Hastalarına Ameliyatsız Tedavi Genel Sağlık 4 Mart 2009
Uzmanlardan kalp hastalarına uyarı Genel Sağlık 27 Ocak 2009
Kalp hastalarına özel grip aşısı yolda Genel Sağlık 18 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş