Kalp hastalıklarından ölüm oranı kadınlarda daha yüksek

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kalp hastalıklarından ölüm oranı kadınlarda daha yüksek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Antalya (AA)- Bedenleri, erkeklerinkine göre daha dirençli ve ağrı eşiği çok daha yüksek olan kadınların kalp hastalıklarından ölüm oranlarının erkeklere göre yüksek olduğu bildirildi.Antalya'da düzenlenen 6'ıncı Akdeniz Hipertansiyon ve Anteroskleroz Kongresi'ne katılan Bulgaristan Hipertansiyon Derneği Başkanı, Kardiyolog ve
  Hipertansiyon Uzmanı Profesör Dr. Svetla Torbova, yaptığı açıklamada, kardiyovasküler (kalp ve damar sistemi) hastalıklarına yakalanma ve bu nedenle ölüm oranının kadınlarda, erkeklere göre daha yüksek olduğunu söyledi. Her yıl dünyada 8 milyon kadının kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Profesör Dr. Torbova, kadınlarda hastalığın teşhisinin erkeklere göre daha zor olduğunu açıkladı.

  Erkeklerin ağrı eşiğinin kadınlardan çok daha düşük olduğuna işaret eden Torbova, bu nedenle kalp krizinin belirtisi olan ağrıları hissettiklerinde erkeklerin hemen hastaneye başvurduklarını ve çok büyük ağrı duyduklarını söyledikleri için doktorların onları daha dikkatli incelediğini vurguladı. Torbova, kadınların, çektikleri ağrıyı başa çıkılmayacak gibi hissetmedikleri için durumlarının ciddi olduğunun gözden kaçabildiğini ifade etti.

  Kadınların da tıpkı erkeklerde olduğu gibi hipertansiyon, kolestrol ve sigara içmeye bağlı kalp hastalıklarına yakalanma riski taşıdığını kaydeden Profesör Dr. Svetla Torbova, ''Risk faktörleri aynı, ancak kadınlar lehine 10 yıllık fark var'' dedi. Bu farkı, kadınların, kadınlık hormonu östrojen tarafından korunmalarına bağlayan Torbova, östrojen üretiminin durduğu menopoz döneminden sonra kadınlar ile erkeklerin riskinin eşitlendiğini bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kalp hastalıklarından ölüm Forum Tarih
Türkiye'de Ölümlerin Yüzde 40'ı Kalp-Damar Hastalıklarından Ölüyor Genel Sağlık 7 Kasım 2010
Kalp ve damar hastalıklarından korunmanın yolları maddeler halinde Genel Sağlık 12 Nisan 2014
Türk Kalp Vakfının görevleri maddeler halinde Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2017
Kalp kırmak neden günah Dini Sohbetler Dini Forum 16 Kasım 2016
Kas çeşitleri çizgili düz ve kalp kası kısaca nedir Genel Sağlık 2 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş